Dziś, 23 marca, w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS odbyła się debata z udziałem samorządowców. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko politycy, ale także przedstawiciele szpitala.W debacie udział wzięli prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. Obecni byli również Joanna Olkiewicz, przedstawiciel Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, a także Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Za moderowanie spotkania odpowiedzialny był Cezary Wojtczak.

Uczestnicy podjęli temat istotny dla regionu – wyzwania grudziądzkiego szpitala. Maciej Glamowski powiedział, że lecznica boryka się z wieloma trudnościami. Miasto podejmuje wiele działań, które w rezultacie mają poprawić stan placówki.

- Problemy te wynikają z niedopracowanych rozwiązań systemowych. Grudziądzki szpital skupia specjalistów różnych dziedzin, co bezwzględnie jest jego ogromnym walorem. Do rozwoju szpitala niezbędne są inwestycje, na które miasto jest otwarte – mówił prezydent Grudziądza.  

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu to strategiczny punkt na mapie regionu, ale i północnej części Polski. Placówka posiada wykfalifikowaną kadrę, co jest jej wielkim atutem.

- Szpitale w Polsce borykają się z ogromną luką w służbie zdrowia. W tej chwili stoimy nad przepaścią. Jeśli rozwiązania systemowe nie ulegną zmianie do 2040 roku, wówczas czeka nas zamknięcie setek szpitali w całym kraju – podkreśliła Joanna Olkiewicz.

Grudziądzką lecznicę doceniają także miasta spoza regionu, co podkreślił Jacek Karnowski.

- Samorząd wojewódzki powinien odpowiadać za środki finansowe na służbę zdrowia. (…) Jest wiele rzeczy, które powinny być zmienione w tej dziedzinie, ale przede wszystkim służbę zdrowia powinno oddać się w ręce samorządów – zwrócił uwagę prezydent Sopotu.

Przed debata odbywał się briefing prasowy, podczas którego do mediów wypowiadali się prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, prezydent Włocławka Domicela Kopaczewska, prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Kröning oraz dyrektor Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

 
Emilia Augustynowicz
Urząd Miejski w Grudziądzu