Malowanie drewna na zewnątrz – co warto wiedzieć?

Drewno, podobnie jak beton czy szkło, coraz częściej gości w naszych domach i ogrodach. Dlaczego tak uwielbiamy drewniane powierzchnie? Nie da się ukryć, że drewno to ponadczasowy materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody, dlatego ze spokojnym sumieniem możemy zainwestować w drewno najlepszej jakości, które będzie stanowić wizytówkę naszego domu.

Jak jednak zabrać się do tematu renowacji czy konserwacji drewna? Wielu ekspertów w dziedzinie produktów do malowania drewna i metalu poleca farby zewnętrzne do drewna, które spełniają dwie, bardzo istotne funkcje. Po pierwsze, izolują strukturę drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Po drugie, doskonale wpływają na jego wygląd, który możemy modyfikować w zależności od naszych potrzeb czy preferencji.

Najlepsza farba do drewna na rynku

Jak znaleźć doskonałą farbę do drewna? Niestety takowy nie istnieje, jednak na rynku farb do drewna i metalu możemy znaleźć naprawdę kilka interesujących pozycji. Wiele farb Trikkurila czy Beckers do drewna spełnia wiele wymogów i posiada szereg międzynarodowych certyfikatów potwierdzających ich wysoką jakość.

Jakie cechy powinna posiadać dobra farba do drewna na zewnątrz i od czego zacząć poszukiwania? Farba zewnętrzna do drewna przede wszystkim powinna być odporna na czynniki związane ze zmienną aurą, która w naszym klimacie pokazuje różne oblicza. Farby do drewna zewnętrzne z najwyższej półki nie są wrażliwe na deszcz, śnieg czy grad. Dobrze radzą sobie także z ekstremalnie wysokimi i niskimi temperaturami. Drewno pomalowane farbami do drewna na zewnątrz nie ulega poważnym uszkodzeniom mechanicznym, a jego struktura nie pęka i nie butwieje. Farby do malowania drewna na zewnątrz to również bariera ochronna przed szkodnikami- mikroorganizmami czy insektami, które często są zmorą drewnianych konstrukcji zewnętrznych.

Farba do drewna i kolory dostępne w ofertach największych firm od lat działających na rynku farb do drewna pozwalają ziścić nawet najbardziej szalone wizje na aranżację wnętrz czy ogrodów. Kolorowe farby do drewna, jak żółta czy złota farba do drewna, jeszcze do niedawna nie były zbyt popularne, jednak w ostatnim czasie trendy zaczęły ulegać zmianie. Coraz częściej stawiamy na śmiałe kombinacje kolorów farb do drewna, szczególnie gdy w grę wchodzi urządzanie ogrodu i tarasu.

Prawdą jest, że biała farba do drewna to produkt niezwykle uniwersalny, który niezależnie od zmieniającej się mody ciągle uchodzi za jedno z najbardziej powszechnych rozwiązań. Biala farba do drewna to dobry pomysł na odświeżenie nieco sfatygowanych mebli ogrodowych, których konstrukcja w dalszym ciągu jest w dobrej kondycji, jednak jej wierzchnia warstwa straciła swój blask. Farba biała do drewna, podobnie jak szara farba do drewna idealnie podkreśla klasyczne kształty, nie przyćmiewając ich stylu i elegancji. Farba do drewna biała, zwłaszcza matowa farba do drewna, doda lekkości i powiewu świeżości.

Farby do drewna dobrze sprawdzają się również we wnętrzu naszego domu. Staromodna boazeria czy posadzka może otrzymać drugie życie przy umiejętnej renowacji. Farba do parkietu to stosunkowo przystępne cenowo rozwiązanie, które może odmienić nasze wnętrze. Transparentna farba do drewna idealnie poskreśla walory oryginalnej tekstury drewnianej podłogi. Farby do malowania drewna mogą być również przyjazne dla środowiska. Farba ekologiczna do drewna to produkt, który coraz częściej gości w naszych domach ze względu na ich bezpieczną formułę.