Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed burzami dla kilku regionów, w tym województwa kujawsko-pomorskiego. Tego typu zjawiska atmosferyczne regularnie występują w okresie letnim.

 

Prezentujemy garść porad, dotyczących prawidłowego postępowania w czasie, gdy za oknem grzmi i błyska.

Przede wszystkim, w trakcie burzy nie należy wychodzić z domu, o ile nie jest to konieczne. Warto też zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty znajdujące się na parapecie lub balkonie. Konieczne jest również odłączenie od prądu wszystkich sprzętów domowych.

Zdarza się, że burza spotyka nas w trakcie wakacyjnego wypoczynku na dworze. W tej sytuacji warto pamiętać, aby nie szukać schronienia pod drzewem lub masztem. Należy ponadto unikać otwartych przestrzeni. W górach trzeba jak najszybciej zejść ze szczytu, podobnie jak będąc nad wodą, natychmiast zaprzestać kąpieli i oddalić się od brzegu.

Pamiętajmy także, by unikać dotykania metalowych przedmiotów.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Grudziądzu od kilku lat w trakcie zajęć z dziećmi i młodzieżą realizują program profilaktyczny „Zasady bezpieczeństwa – czyli jak należy zachować się w czasie burzy”.

Poniżej prezentujemy grafikę, przygotowaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.