Czy warto zainwestować w nieruchomość na Mazurach?

Turystyka krajowa rozwija się w ekspresowym tempie. Polacy coraz częściej doceniają piękno rodzimego krajobrazu i przedkładają je nad zagraniczne wojaże. Wzrasta też ilość turystów zagranicznych, których w 2023 r. było w Polsce ponad 7 mln. Wielu z nich na miejsce wypoczynku wybrało Mazury. Wniosek? Inwestycja na Mazurach to świetny pomysł! Więcej argumentów znajdziesz poniżej.

Mazury - turystyczny raj dla osób w każdym wieku

W 2023 r. niemal 1,3 mln zagranicznych turystów skorzystało z bazy noclegowej na Mazurach. Stanowi to zaś prawie 7 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Zgodnie z prognozami, kolejne lata mają być tak samo udane. Oznacza to, że turyści będą potrzebować coraz więcej miejsc noclegowych.

Rozwój turystyki na Mazurach nie jest zaskakujący. Region od wielu lat przyciągał turystów, którzy pragnęli wypocząć w malowniczym otoczeniu. Z uwagi na imponującą ilość jezior (jest ich ponad 2500, w tym największe w Polsce: Śniardwy), przybywają tam m.in. miłośnicy żeglarstwa oraz innych sportów wodnych, a także wędkarze. Coś dla siebie znajdą osoby w każdym wieku: nie brakuje atrakcji dla dzieci i dorosłych w postaci choćby zabytków (np. Wilczy Szaniec), wydarzeń kulturalnych (np. Festiwal Muzyki Country) oraz ciekawych miejsc (np. miasteczko westernowe).

Dlaczego turyści przyjeżdżają na Mazury?

Mazury to kraina dziewicza pod względem przyrodniczym. Nie została zadeptana przez masową turystykę, co sprawia, że swoim potencjałem może przerastać inne, turystyczne regiony Polski, w tym morze i góry. Co dokładnie wpływa na unikalność Mazur?

  • zróżnicowana rzeźba terenu,
  • Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, czyli wodny szlak o długość 111 km w linii prostej,
  • ponad 100 rezerwatów przyrody,
  • Mazurski Park Krajobrazowy, rozciągający się na powierzchni ponad 53 ha.

Mazury są zlokalizowane na terenie Zielonych Płuc Polski, co także świadczy o doskonałych walorach przyrodniczych i czystości powietrza. Równie zachęcający jest świat zwierzęcy. Szacuje się, że nad Mazurami przelatuje każdego roku ok. 250 różnych gatunków ptaków. W gęstych lasach żyją zaś m.in. jelenie, sarny, dziki, łosie i rysie.

Ruch turystyczny na Mazurach ma największe nasilenie w sezonie wakacyjnym. Co nie oznacza, że w pozostałe pory roku jest tu pusto. Wręcz przeciwnie. Wiosną i jesienią Mazury odwiedzają osoby, które chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku, spacerując, jeżdżąc rowerem oraz zwiedzając zabytki. Zimą nie brakuje natomiast fanów sportów zimowych, którzy korzystają m.in. z dwóch wyciągów orczykowych na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie.

Jaki rodzaj nieruchomości na Mazurach wybrać?

Decyzja o inwestycji na Mazurach to świetny sposób na to, aby uzyskać dodatkowy dochód. Jest to również stosunkowo proste: wystarczy kupić nieruchomość, a następnie wynajmować ją turystom polskim i zagranicznym. Oczywiście, ogromne znaczenie ma tu jej rodzaj. Do wyboru masz zaś przede wszystkim dom lub apartament. Co wybrać? Dom (bez względu na to, czy sezonowy, czy całoroczny) wymaga większego zaangażowania. Musisz troszczyć się nie tylko o sam budynek, ale też otoczenie oraz stale w nie inwestować, aby mieć pewność, że zainteresuje turystów. Skomplikowane będzie także znalezienie odpowiednio atrakcyjnej lokalizacji.

Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest zakup apartamentu inwestycyjnego od dewelopera. Mieszkanie zlokalizowane na nowoczesnym osiedlu będzie dysponowało wszelkimi udogodnieniami. Powierzając obsługę najmu operatorowi, nie musisz zaś martwić się o sprzątanie lub wydawanie kluczy najemcom. Dobrze zagospodarowane części wspólne i zadbane otoczenie skutecznie oczarują turystów, a położenie takich apartamentów jest zazwyczaj niezwykle korzystne.

Jak znaleźć odpowiednią nieruchomość na Mazurach?

Istotny powód popularności Mazur to również dogodny dojazd. Przez region przebiega bowiem droga krajowa nr 7, która łączy Kraków, Warszawę i Trójmiasto. Z innych stron Polski można też dolecieć tu samolotem: w Szymanach znajduje się Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Potrzebujesz więcej argumentów przemawiających za zakupem nieruchomości na Mazurach? To właśnie tutaj powstaje kolejna inwestycja Pratum. Apartamenty nad jeziorem w Mrągowie to urocze osiedle otoczone zielenią. Nowoczesny projekt powstał w harmonii z naturą, dzięki czemu pięknie wtapia się w mazurski krajobraz. To inwestycja, która z pewnością podbije serca turystów.