W środę, 14 czerwca, w Centrum Kultury Teatr przy ul. Teatralnej 1 odbędzie się LXXVII uroczysta sesja Rady Miejskiej Grudziądza. W jej trakcie zostaną wręczone kolejne Nagrody Grudziądzkiego Flisaka. Sesja ma charakter otwarty i zapraszamy na nią wszystkich mieszkańców.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej  rozpocznie się 14 czerwca o godz. 11.00. Poprzedzi ją Msza św. w Bazylice pw. św. Mikołaja o godz.9.15.

Po uroczystym otwarciu i stwierdzeniu quorum będzie miało miejsce wystąpienie prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego oraz wręczenie Nagród Grudziądzkiego Flisaka, które otrzymają: Danuta Kołodziejska, Krystyna Grabowska, Zbigniew Tucholski, Ryszard Szczepański oraz Henryk Wichrowski.

Danuta Kołodziejska jest prezesem Koła Związku Sybiraków w Grudziądzu. Od lat popularyzuje wiedzę historyczną oraz krzewi postawy patriotyczne, szczególnie wśród młodzieży. Jej życiorys stanowi wymowne świadectwo polskich losów, od syberyjskich łagrów, przez Kazachstan i Uzbekistan aż po Iran i Afrykę Wschodnią.

Krystyna Grabowska jest Honorową Prezes Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych im. ks. Biskupa Jana Chrapka. To osoba, która jest przykładem zaangażowania na rzecz słabych i pokrzywdzonych. Dzięki jej poświęceniu i zaangażowaniu wiele z nich otrzymuje niezbędną pomoc na niejednej płaszczyźnie. Wielkim osiągnięciem Centrum Rehabilitacji jest stworzenie przestrzeni dla artystycznej ekspresji takich osób w ramach Ogólnopolskich Przeglądów Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych (OPTAN).

Zbigniew Tucholski jest właścicielem rodzinnej firmy ślusarskiej. Związki jego przodków z Grudziądzem sięgają 1806 roku. To także lokalny patriota, darzący ojczystą ziemię (w tym tę najbliższą, grudziądzką) szczerą miłością, jak również oddany miłośnik historii i kolekcjoner.

Ryszard Szczepański to w pewnym sensie współsprawca olimpijskich sukcesów Bronisława Malinowskiego. To wybitny zawodnik i szkoleniowiec, który całe bez mała życie poświęcił lekkoatletyce. Jako zawodnik bywał w różnych miejscach na świecie i gdziekolwiek udało mu się zawitać, tam wszędzie z dumą przyznawał się do swoich grudziądzkich korzeni.

Henryk Wichrowski to wieloletni prezes Klubu Wioślarskiego „Wisła”. To on jest w znaczącej mierze ojcem sukcesu naszej Olimpijki Marty Wieliczko. To wybitny działacz sportowy, a zarazem człowiek instytucja, na którego oczach i za którego przyczyną na przestrzeni wielu dekad Grudziądz (zwłaszcza ten sportowy) zmieniał swoje oblicze.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne