Po dwutygodniowej ekspozycji w Toruniu, wystawa plenerowa „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu” pojawi się także na naszym, grudziądzkim rynku. Jej inauguracja będzie miała miejsce 21 marca, a więc w kolejną rocznicę wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu „O szacunku monety”, co – jak większość z nas z pewnością wie – miało miejsce w Grudziądzu. Wystawa dostępna będzie do 3 kwietnia.
Celem wystawy jest prezentacja koncepcji i przebiegu Szlaku oraz promocja najważniejszych miejsc i obiektów jego kujawsko-pomorskiego odcinka. Na ekspozycję składa się dwanaście plansz, które przedstawiają dostępne na Szlaku miejsca i obiekty. Niektóre z nich są wprost związane z Kopernikiem, takie jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, inne zaś stanowią dowód na żywotność pamięci o wielkim uczonym i jego dziele. To przede wszystkim pomniki, planetaria, czy astrobazy.

Organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, a Honorowy Patronat nad nią objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Wydarzenie dofinansowane zostało z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej informacji o Szlaku Kopernikowskim na Kujawach i Pomorzu, znajduje się w przewodniku dostępnym w punktach Informacji Turystycznej, a także na stronie internetowej dedykowanej kujawsko-pomorskiej części Szlaku. Pełna trasa Szlaku Kopernikowskiego, obejmującego poza obszarem naszego województwa, także miejsca i obiekty w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim, dostępna jest z kolei na oficjalnej stronie Szlaku.


Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu