Trzech grudziądzkich twórców kultury otrzymało stypendia Miasta Grudziądza w dziedzinie kultury i sztuki na pierwsze półrocze i cały 2023 rok. Wsparcie uzyskali muzycy oraz promujący nasze Miasto literat. Wręczenia decyzji o przyznaniu stypendiów dokonał dziś w Ratuszu wiceprezydent Szymon Gurbin.

 

Stypendia trafią do muzyków Wojciecha Zięby i Łukasza Pryłowskiego oraz literata Zdzisława Brałkowskiego.

- Trzej nagrodzeni to zarazem trzy różne obszary wrażliwości. – powiedział wiceprezydent Szymon Gurbin. – Każdy z nich jest swego rodzaju ambasadorem Grudziądza.

Wojciech Zięba jest artystą dźwięków, popularyzatorem astronomii poprzez muzykę, muzykiem zespołu „Voices of the Cosmos”. Otrzymane stypendium w wysokości 5.400 zł przeznaczy na nagranie albumu koncertowego zespołu z trasy w latach 2021-2022. Premiera albumu zaplanowana jest na 19 lutego 2023 r., a więc na dzień 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, dzięki czemu wpisuje się w obchody Roku Kopernika 2023. Wojciech Zięba otrzymuje stypendium artystyczne po raz czwarty.

Łukasz Pryłowski to grudziądzki muzyk, wokalista zespołu „Let Us Love”. Otrzymane stypendium w wysokości 7.500 zł pozwoli na nagranie debiutanckiej płyty zespołu.

Zdzisław Brałkowski jest literatem, cenionym autorem wielu grudziądzkich publikacji. Stypendium (6.000 zł) przeznaczy na wydanie szóstego tomu cyklu „Zza zasłony czasu”, obejmującego wspomnienia autora z lat 80-tych pod tytułem „Dojrzałe lata”. Zdzisław Brałkowski był już stypendystą Miasta Grudziądza w 2016 r. Stypendium otrzymał wówczas na wydanie książki pt. „Młodość szczęśliwa”.

Stypendia artystyczne przyznawane są od 2012 roku. Dotychczas tej formy wsparcia udzielono grudziądzkim artystom i ludziom kultury 76 razy.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne