Czynności notarialne, które notariusz wykonuje na naszą prośbę

W dzisiejszym artykule opowiemy nieco więcej na temat podstawowych czynności notarialnych, które wykonywane są przez notariuszy. Dowiemy się, przy jakich kwestiach ich udział jest obowiązkowy i jakie rzeczy nie mogą się odbyć bez ich obecności. Przekonamy się także, że notariusze bardzo często muszą być przy wszelkich umowach, które realizujemy zarówno podczas zakupów jak i sprzedaży związanych z nieruchomościami i nie tylko. Sprawdźcie sami!

Notariusz – kiedy i gdzie jest on wręcz wymagany?

Praca notariusza działa w wielu kategoriach, dlatego jego obecność będzie obowiązkowa w wielu momentach naszego życia. Niemniej jednak, najbardziej podstawowym elementem, podczas którego poznajemy notariuszy, jest po prostu zakup, sprzedaż, bądź przeniesienie praw związanych z nieruchomościami i nie tylko.

Kiedy chcemy sprzedać nieruchomość, musimy dostarczyć niezbędną dokumentację potwierdzającą nasze prawo do posiadania nieruchomości, która będzie przedmiotem aktu notarialnego. Kiedy dostarczymy wszystkie niezbędne dokumenty, notariusz przygotowuje akt notarialny, który jest dowodem dla obu stron, które zobowiązały się do przeniesienia praw nieruchomości na nowego nabywcę. Takie działania nie są jednak prowadzone tylko w wypadku nieruchomości, ponieważ akt notarialny jest potrzebny przy zakupie wszelkiego rodzaju działek, w tym również, podczas przenoszenia praw działek typu ROD na nowego właściciela.

Kwestie spadkowe i majątkowe

Notariusze są potrzebni również przy wszystkich działaniach związanych ze spadkiem bądź naszym własnym majątkiem. Oznacza to, że notariusz zajmuje się wypisywaniem bądź rozdzielaniem testamentów, a także potwierdzaniem aktów poświadczenia dziedziczenia. Jego zadaniem jest również przygotowanie ewentualnych umów zbycia spadku, bądź podziału spadku na rzecz konkretnych osób, z którymi to chcemy dobrowolnie podzielić się spadkiem, który właśnie uzyskaliśmy.

W wypadku majątków, najbardziej popularną czynnością notarialną są oczywiście intercyzy, które wykonujemy koniecznie przed zawarciem związku małżeńskiego.

Więcej informacji na temat czynności notarialnych znajdziemy na stronie https://enotariuszgdansk.pl/.