Wczoraj, 21 listopada br., w Kinie Helios z uczniami klas IV – VI szkół podstawowych rozmawialiśmy na temat jednego z uzależnień jakim jest fonoholizm. Spotkanie odbyło się w ramach Akademii Bezpieczeństwa.

 

Telefon komórkowy uważany jest bowiem za kieszonkowe centrum świata i stał się nieodłącznym elementem człowieka, także tego młodego. Warto wiedzieć, że również od takiego telefonu można się uzależnić.

Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się czym jest uzależnienie behawioralne, jakie są jego przyczyny i skutki, jak przebiega proces uzależnienia i jakie są jego formy. Przedstawiono także konsekwencje nałogowego korzystania z telefonu komórkowego z podziałem na skutki fizyczne, społeczne i psychiczne. Nie zabrakło też informacji o tym, jak nie wpaść w sidła uzależnienia od telefonu.

Młodym ludziom przypomniano również jak prawidłowo przejść przez jezdnię, ponieważ ogromnym problemem są piesi przechodzący przez nią z głową pochyloną nad smartfonem. Taki pieszy pochłonięty tym co widzi na ekranie swojego smartfona, nie zwraca uwagi na to, co się dzieje na ulicy.