Fotowoltaika na gruncie

Panele fotowoltaiczne, cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, fotowoltaika ma szereg zalet, między innymi komfortowa eksploatacja, uzyskane oszczędności oraz wiele innych. Jednak, zanim zaczniemy czerpać korzyści, czeka nas etap montażu paneli. Właśnie wtedy, pojawia się pytanie, jak podejść do tematu montażu oraz gdzie umiejscowić panele? Do jednych, z najpopularniejszych rozwiązań należy montaż fotowoltaiki na gruncie.

Fotowoltaika na gruncie - miejsce

Miejsce fotowoltaiki na gruncie, musi spełniać pewne kryteria. Ważne jest, aby miejsce nie było zacienione, nie możemy więc postawić paneli w okolicy wysokich drzew czy za blisko domu. Trzeba mieć na uwadze, że cień może się pojawić z upływem czasu, drzewa z sąsiadujących działek mogą urosnąć lub pojawienie się domów na sąsiednich działek. Właśnie dlatego, kwestia miejsca musi być bardzo dobrze przemyślana, najlepiej jest skonsultować to ze specjalistą. Na rynku, jest wielu dostepnych specjalistów, zajmujących się fotowoltaiką, jednymi z nich jest fotowoltaika Grudziądz.

Montaż fotowoltaiki na gruncie, z reguły bierze się pod uwagę jako opcję alternatywną, z uwagi na to, że w przyszłości mogą powstać zacienienia, bądź inne czynniki mogą mieć na to wpływ.

Wady i zalety fotowoltaiki na gruncie. Co warto wziąć pod uwagę?

Na pytanie, czy warto umieścić fotowoltaikę na gruncie, właściwie nie ma odpowiedzi. Decydują o tym w dużym stopniu czynniki zewnętrzne np. powierzchnia działki, jak i od preferencji osób, które w to inwestują.

Do zalet, przede wszystko możemy zaliczyć:

  • możliwość rozbudowania o kolejne moduły,
  • łatwy montaż,
  • wygodny serwis oraz utrzymanie.

Co trzeba wziąć pod uwagę:

  • spore narażenie na uszkodzenia,
  • większe koszty instalacji,
  • zapotrzebowanie na teren.

Montaż fotowoltaiki na ziemi

Dzięki umiejscowieniu paneli fotowoltaicznych na gruncie, mamy większą możliwość instalowania ich w dowolny sposób, tak abyśmy uzyskali jak największe możliwe nasłonecznienie, czyli odpowiednią ilość energii. Kolejną zaletą, jest to, że nie musimy ingerować w dach. Montaż na gruncie, jest dużo prostszy. Montaż fotowoltaiki na gruncie, to dwa główne etapy:

  • pierwszym, jest zbudowanie konstrukcji,
  • drugi to montaż oraz uruchomienie.

Niezależnie od miejsca montażu, panele powinny być zamontowane pod odpowiednim kątem. Ich montaż, będzie się trochę różnił kosztami, z powodu potrzeby specjalnej konstrukcji. Instalacja, nie powinna znajdować się w miejscu, gdzie mogą wystąpić potencjalne zanieczyszczenia.