W czwartek, 11 kwietnia przy pomniku Solidarności odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej pamięci Anny Walentynowicz. W wydarzeniu wziął udział m.in. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Uroczystość otworzyło przemówienie Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego.

„Cieszę się, że ta wystawa trafiła do Grudziądza. Jest ona ważnym symbolem i dowodem na to, że pamiętamy o ludziach niezłomnie stojących na straży polskiej godności, wolności i dumy.” – powiedział prezydent miasta.

Podczas otwarcia wystawy obecni byli również pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, w tym prof. dr hab. Mirosław Golon, który przedstawił rys biograficzny Anny Walentynowicz.

Ponadto, w wydarzeniu wzięli udział m.in. funkcjonariusze grudziądzkiej Służby Więziennej, uczniowie szkół średnich i zgromadzeni mieszkańcy.

Po otwarciu wystawy, Prezydent Grudziądza oraz pełnomocnik ds. koordynacji uroczystości patriotycznych - Łukasz Piasecki, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą współzałożycielkę NSZZ „Solidarność”.

Ekspozycję składającą się z szesnastu tablic, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z życia prywatnego i działalności społecznej Anny Walentynowicz, przygotowywał przez prawie dwa lata historyk Arkadiusz Kazański. Opierając się na wnikliwej kwerendzie materiałów archiwalnych, autor ukazał losy bohaterki w kontekście przełomowych momentów  w historii Polski XX wieku, takich jak II wojna światowa, wydarzenia grudnia ‘70, sierpnia ‘80 czy transformacji ustrojowej.

Wystawę zainstalowaną przy pomniku Solidarności można podziwiać jeszcze przez dwa tygodnie.

Biuro Prasowe Prezydenta