Prezydent Glamowski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w Grudziądzu
W dniu pełnym refleksji i pamięci, mieszkańcy naszego miasta wraz z prezydentem Maciejem Glamowskim, oddali hołd ofiarom tragicznej katastrofy smoleńskiej, która dokładnie 13 lat temu wstrząsnęła całym krajem. W symbolicznym akcie pamięci złożono kwiaty pod lokalnymi pomnikami, przypominając o bohaterach z naszego miasta, których życie niespodziewanie przerwał ten smutny dzień.
  1. 13. rocznica katastrofy smoleńskiej przypada na dzień pełen skupienia i zadumy w naszym mieście.
  2. Prezydent Maciej Glamowski uczcił pamięć ofiar, składając kwiaty w miejscach upamiętniających lokalnych bohaterów.
  3. Wśród upamiętnionych bohaterów znaleźli się Anna Walentynowicz oraz Janusz Zakrzeński, którzy mieli silne związki z naszym miastem.
  4. Katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku pochłonęła życie wielu wybitnych przedstawicieli polskiej elity, w tym Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.

10 kwietnia każdego roku nasza społeczność łączy się w bólu i wspomnieniu o tragicznej katastrofie polskiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, która zabrała 96 cennych żyć, w tym osoby niezwykle ważne dla historii i kultury naszego miasta. Anna Walentynowicz, dama solidarnościowego ruchu, oraz Janusz Zakrzeński, wszechstronny artysta, który swoją twórczością i osobowością inspirował wielu, pozostają w naszej pamięci jako symbole niezłomności i pasji życiowej.

Uroczystości rocznicowe, na których obecny był prezydent miasta, stały się okazją do przypomnienia nie tylko o skali tragedii, ale również o niezłomności ducha ludzi, którzy na zawsze odeszli, zostawiając po sobie trwały ślad w historii Polski. Złożenie kwiatów pod pomnikami i tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy jest wyrazem naszego lokalnego związku z ogólnonarodową tragedią oraz pokazaniem szacunku dla tych, którzy przyczynili się do budowania lepszego jutra.

Przesłanie płynące z obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej utrwala w nas przekonanie o ważności pamięci historycznej oraz konieczności pielęgnowania dziedzictwa tych, którzy odeszli, ale nadal żyją w naszych wspomnieniach. Niech ten dzień rocznicowy będzie dla wszystkich przypomnieniem o wartościach, które łączą nas jako wspólnotę – pamięci, szacunku i solidarności.


Wg inf z: Urząd Miejski