Przetarg na zaprojektowanie, wybudowanie, uruchomienie, przekazanie do eksploatacji oraz serwisowanie nowego bloku gazowo-parowego w Grudziądzu wczoraj, tj. 11 marca ogłosiła Spółka Energa Wytwarzanie. Oferty będą przyjmowane do 24 kwietnia br.
 
Zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia Blok o mocy elektrycznej brutto 450-750 MWe powinien zostać zaprojektowany i wykonany, jako jednostka z turbiną gazową opalaną gazem ziemnym wysokometanowym, kotłem odzysknicowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Projekt będzie realizowany w formule „pod klucz”, tj. obejmie uzyskanie koniecznych decyzji, w tym pozwolenia na budowę, zaprojektowanie, dostawę, budowę, szkolenie personelu, rozruch, przekazanie do eksploatacji oraz serwis.
 
- Budowa elektrowni gazowej to dla Grudziądza ogromna szansa, bowiem tego typu inwestycje przynoszą wymierne korzyści w postaci podatku od nieruchomości. W tym przypadku mówimy o kwotach rzędu ok. 15-20 mln zł rocznie. Te pieniądze moglibyśmy wykorzystać na dalszy rozwój naszego miasta, nowe projekty i przedsięwzięcia. Ponadto nadal obowiązuje porozumienie dotyczące budowy i przebudowy układu drogowego w okolicach ulic: Skowronkowej, Jaskółczej i Południowej, więc istnieje prawdopodobieństwo realizacji tego zadania - mówi Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
 
Warto dodać, że Energa Wytwarzanie zakłada zakończenie procedury związanej z wyborem wykonawcy do końca 2019 r. Podpisanie umowy na prace budowlane mogłoby nastąpić w I kwartale 2020 r., a uruchomienie elektrowni 3 lata później.
 
Szczegółowe informacje na temat postępowania dostępne są tutaj.
 
Biuro Prezydenta
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.