UM Grudziądz: Powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej
Grudziądz rozkwita w kolorach natury – nowa przestrzeń edukacyjna już wkrótce!
  • Grudziądz wzbogaci się o innowacyjne Centrum Edukacji Przyrodniczej.
  • Projekt zakłada rewitalizację terenów i budowę na ponad 3 hektarach ziemi.
  • Unikatowe pomniki przyrody staną się częścią edukacyjnej oferty centrum.
  • Maciej Glamowski, prezydent miasta, podkreśla znaczenie nieodpłatnego przejęcia terenu na cele oświatowe.

Lokalna społeczność Grudziądza może się już niedługo cieszyć nowym miejscem, które stanie się oazą wiedzy o świecie przyrody. Inicjatywa ta to odpowiedź na rosnące zainteresowanie mieszkańców ekologią i ochroną środowiska. Na terenie o powierzchni większej niż trzy boiska piłkarskie, zlokalizowanym przy ulicy Lipowej, powstanie kompleks edukacyjny dedykowany badaniu i doświadczaniu bogactwa natury.

Ziemia, na której zrealizowany zostanie projekt, to kombinacja gruntów miejskich oraz dodatkowego hektara, który został przekazany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. – Co bardzo istotne, pozyskaliśmy to nieodpłatnie – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Było to możliwe, ponieważ przeznaczenie tego terenu będzie pod cel publiczny o charakterze oświatowym. Takie działanie otwiera nowe możliwości rozwoju edukacji przyrodniczej w mieście.

Nowe Centrum Edukacji Przyrodniczej ma stanowić nie tylko przestrzeń do nauki, ale również miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli bezpośrednio kontaktować się z przyrodą, obserwując jej różnorodność i ucząc się ochrony środowiska. W tej zielonej enklawie, gdzie już teraz znajduje się wiele pomników przyrody, każdy będzie mógł odnaleźć spokój i zainspirować się do bardziej ekologicznego stylu życia.

Planowane prace rozpoczną się od ożywienia i adaptacji istniejących na terenie budynków, a w późniejszym czasie powstaną nowe konstrukcje. Wszystkie te działania mają na celu stworzenie miejsca, gdzie nauka przeplata się z relaksem, a każdy krok po tej zielonej przestrzeni to kolejna lekcja biologii na świeżym powietrzu – nie w murach szkolnych klas, lecz w otoczeniu natury, która uczy najpełniej, gdy możemy jej doświadczać wszystkimi zmysłami.


Artykuł zaczerpnięty z: UM Grudziądz