Jutro Wszystkich Świętych. Zgodnie z katolicką tradycją jest to dzień, w którym oddajemy hołd zbawionym i przebywającym w niebie. Tego dnia odwiedzamy też groby członków naszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Bywa, że cmentarz staje się miejscem spotkania z dawno niewidzianymi bliskimi. To okazja do wspólnego wspominania tych, których nie możemy już spotkać inaczej, jak tylko w blaknących z czasem obrazach naszej pamięci. Tego dnia można też zatrzymać się przy grobie jakieś obcej nam osoby. Poświęcić chwilę modlitwie za kogoś, o kim nikt nie pamięta, albo też pochylić się nad tajemnicą przemijania, nad ulotnością ludzkiego losu i znikomością wszelkich ludzkich spraw.
Na grudziądzkich cmentarzach spoczywa wiele osób, które na lokalnej historii odcisnęły mocne piętno. To także, choć nie tylko, Honorowi Obywatele naszego miasta. Spoza tego grona wymienić można gen. Stanisława Pruszyńskiego, który 23 stycznia 1920 roku wkroczył do Grudziądza na czele Wojska Polskiego. Jego grób znajduje się na cmentarzu garnizonowym. To oczywiście tylko jeden przykład, podczas gdy w Grudziądzu, jak w każdym zresztą mieście i na każdej nekropolii, spoczywają bohaterowie rozmaitych historii, niekiedy zapomnianych lub prawie nieznanych. W dniu Wszystkich Świętych, a szczególnie w Dzień Zaduszny (2 listopada), który przypada już w najbliższy czwartek, wspominać będziemy tych, którzy odeszli, pozostawiając w naszych sercach nieusuwalny ślad.
Tak jak zawsze, gdy nadchodzą pierwsze dni listopada, wspominamy zmarłych Honorowych Obywateli Grudziądza. Do tego grona należy m.in. lekarz i działaczka społeczna Salomea Sujkowska, której rocznica śmierci przypadała akurat w ostatnią sobotę (zm. 29 października 1996 r.). To także ks. Tadeusz Nowicki, którego wspominaliśmy niedawno, bo w rocznicę jego urodzin.
Odwiedziny cmentarzy i upamiętnianie zmarłych to piękna tradycja. O ile nic nie stanie temu na przeszkodzie warto udać się na cmentarz także w Dzień Zaduszny (2 listopada). Wzorem lat ubiegłych na cmentarzu farnym odbywać się będzie zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków. Taka zbiórka każdorazowo organizowana jest w okolicach 1 listopada. W tym roku odbywa się dwuetapowo, gdyż miała miejsce już w ostatni weekend, a jutro odbędzie się ponownie. Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, a uczestnikami m.in. członkowie Towarzystwa. Zbiórka organizowana jest już od 2010 roku.
Przypominamy, że w okresie od 31 października do 1 listopada uruchomione będą dodatkowe linie autobusowe oznaczone literą C. Ponadto, już od 27 października wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu w obrębie grudziądzkich nekropolii. Szczegółowe informacje na ten temat komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych i organizacji ruchu w obrębie nekropolii dostępne są
tutaj
.Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu