Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na grudziądzkim Rynku uczczono Święto Wojska Polskiego. Jest ono obchodzone w dniu rocznicy Bitwy Warszawskiej i odniesionego w niej zwycięstwa nad bolszewikami. Grudziądzkie obchody odbyły się 13 sierpnia z inicjatywy dowództwa tutejszego garnizonu.
W uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego udział wzięli m.in. żołnierze wraz z dowódcą garnizonu Grudziądz, senator Ryszard Bober. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa, środowisk kombatanckich, służb mundurowych oraz mieszkańcy naszego miasta.
Uroczystości na Rynku Głównym poprzedziła Msza św. w Bazylice Mniejszej z udziałem wojskowej asysty honorowej. Towarzyszyło im mianowanie na pierwszy stopień podoficerski żołnierzy legii akademickiej.
- Historia Polski od zawsze związana jest z wojskiem. To szczególny etos, z którego Polacy są tak dumni. To zarazem tradycja, która tu w Grudziądzu szczególnie jest obecna. Nasze miasto od wielu pokoleń jest prężnym ośrodkiem wojskowym. Świadczy o tym nadane nam niegdyś i do dziś znane miano „kawaleryjskiej stolicy Polski” – mówi prezydent Grudziądza.
Po zakończeniu części oficjalnej część uczestników udała się na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbyl się zwyczajowy festyn, którego program obejmował: pokaz sprzętu wojskowego, gry i zabawy dla dzieci, poczęstunek wojskową grochówką i występ solisty.
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, której 102. rocznica przypada w tym roku. Bitwa ta miała miejsce w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo strony polskiej i odparcie wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy nie tylko umożliwiło Polsce utrzymanie niedawno zdobytej niepodległości, lecz udaremniło także plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na obszar Europy Zachodniej.
15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego już w 1923 roku i pozostawał nim do 1947 roku. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej.
W godzinach rannych oddano również cześć gen. Józefowi Hallerowi, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą powrót Grudziądza do Macierzy. Akt ten miał miejsce w związku z przypadającą dziś 150. rocznicą urodzin Generała. Wiązanki kwiatów tradycyjnie złożono również pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Z kolei dziś, 15 sierpnia, piknik wojskowy zorganizowano w Forcie Wielka Księża Góra, gdzie również przygotowano liczne atrakcje dla mieszkańców.
Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu