Dobiega końca pierwszy semestr, lada moment ruszą zapisy na drugi. Mowa o zajęciach w ramach Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy. Jego uczestnicy mówią jednym głosem: ten projekt to strzał w dziesiątkę.


 
Inauguracja semestru letniego miała miejsce 3 marca. To przedsięwzięcie, które miasto zdecydowało się realizować po raz pierwszy. Już dziś jednak można powiedzieć, że projekt ten przyjął się bardzo dobrze.
 
– Mamy sygnały od naszych studentów, że są zadowoleni z dotychczasowego przebiegu zajęć – cieszy się prezydent Maciej Glamowski, który sam poprowadził dwa wykłady. – Wiem, jaka to wymagająca, ale także dociekliwa i zaangażowana publiczność. Zgodnie z wcześniejszymi naszymi zapowiedziami, będziemy tę ideę rozwijać.
 
Pierwszy semestr ukończy wkrótce oficjalne 44 seniorów. Uroczyste zakończenie planowane jest na 20 czerwca (wtorek), na godzinę 11.00 w Centrum Kultury Teatr.
 
– Na samym początku tego projektu dużo było znaków zapytania – przypomina prof. Aleksander Goch, opiekun Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy. – Dziś już wiemy, że okazał się on ogromnym sukcesem, zarówno jeśli chodzi o edukację, ale i motywację do działań.
 
Do semestru letniego przystąpiło 51 osób. Kilka z nich zrezygnowało, ale wyłącznie z powodów zdrowotnych.
 
– Mieliśmy wykłady, ćwiczenia, zajęcia ruchowe – wylicza Daria Boguszyńska, koordynator projektu. – Zapytaliśmy seniorów, czy taka formuła zajęć im odpowiada, czy spełnia ich oczekiwania. Przeprowadziliśmy anonimową ankietę, by wsłuchać się w ich potrzeby. Tak, aby potem móc je realizować.
 
Dlatego też kolejny semestr przyniesie pewne zmiany. Przede wszystkim seniorzy będą zapisywać się na poszczególne zajęcia, a nie jak do tej pory na całość. Sprawi to, że liczba słuchaczy znacznie się zwiększy.
 
Zapisy na zajęcia ruszą 12 czerwca. Od godziny 9.00 w grudziądzkiej Marinie można składać wymagane dokumenty. Istnieje także możliwość dostarczenia ich drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rekrutacja potrwa do 30 czerwca.
 
Wśród proponowanych zajęć znajdują się: Nasz cyfrowy świat, Sztuka Cię szuka, Piosenka dobra na wszystko, Zajęcia ruchowe, Język angielski, Muzyczne podróże ze sztuką w tle i Co szepczą mury?
 
– Wciąż jeszcze powszechnie funkcjonuje pogląd, że seniorzy to temat ważny, niemniej jednak trochę odkładany na bok – mówi Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. – Tymczasem osoby te, będące po pełnym etapie swojej aktywności zawodowej i rodzinnej są ludźmi tym bardziej pięknymi, mądrymi i świadomymi. Mają bowiem za sobą bagaż ogromnego doświadczenia. Zajęcia w ramach Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy pokazują nam, że wystarczy dać seniorom przestrzeń, by mogli oni realizować swoje pasje i być nadal aktywnymi.
 
Niezależnie od przygotowań do drugiego semestru Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy trwają też prace nad jego dalszym rozwojem i zaangażowaniem w szeroki projekt dzieci oraz młodzież.


Karol Piernicki
Rzecznik Prasowy