Tegoroczny przedłużony weekend związany ze świętem Bożego Ciała, niezależnie od warunków pogodowych, sprzyjać będzie zwiększonemu natężeniu ruchu na drogach. Policjanci, podczas długiego weekendu, będą podejmować wszelkie działania, by zapewnić bezpieczeństwo podróżującym przez nasz region.

Przed nami długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała, który charakteryzuje się zwykle zwiększonym natężeniem ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg. Dlatego od dzisiaj (7.06.23) do niedzieli (11.06.23) należy spodziewać się na drogach wiekszej ilości patroli. Policjanci będą podejmować działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenia zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym. Funkcjonariusze będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli.

Priorytetem policjantów ruchu drogowego będzie zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych. W miejscach występowania znacznych spowolnień i utrudnień mundurowi będą ręczne kierować ruchem, by zintensyfikować przepływ pojazdów.

Biorąc pod uwagę trwający sezon dla motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów oraz liczbę zdarzeń drogowych z ich udziałem, funkcjonariusze będą egzekwować od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec użytkowników jednośladów.

Ponadto policjanci w tych dniach będą:          

- eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu,

- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie,

- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,

- sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,

- zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

W wydłużony czerwcowy weekend może być zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno do zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg. Niestety, nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu.

Kolejny raz zwracamy się z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych, niewinnych osób poruszających się po drodze.

W ubiegłym roku, podczas przedłużonego weekendu związanego ze świętem Bożego Ciała, który trwał od 15.06.2022 r. do 19.06.2022r. na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 17 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 17 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 134 kierujących będących pod wpływem alkoholu.

 

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE DŁUGIEGO WEEKENDU

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity: Dz. U z 2021 r., poz. 783 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

 

data

od godziny

do godziny

uwagi

7 czerwca 2023 r.

18:00

22:00

dzień poprzedzający

8 czerwca 2023 r.

08:00

22:00

dzień Bożego Ciała