Wczoraj, 12 kwietnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z sieci.

 

Sekcja ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej podczas spotkania z uczniami klas I – III rozmawiała na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy i sami zaprezentowali wysoki poziom wiedzy w tym zakresie. Najmłodszym przedstawiono dobre strony sieci, ale również zagrożenia, jakie płyną z korzystania z niej.

Szczególną uwagę zwrócono na zawieranie znajomości przez Internet, nieodpowiednie treści, ataki oszustów, otwieranie nieznanych linków, ochronę danych osobowych czy pobieranie plików. Na zajęciach nie mogło zabraknąć informacji dotyczących umieszczania filmików na Tik-Toku i tzw. rolek na portalach społecznościowych.  

Pamiętać należy, że zwłaszcza dzieci i młodzież mogą paść ofiarą nieodpowiednich zachowań, również wyśmiewania, ataków czy gróźb. Mogą też, uzależnić się od sieci, co wiąże się ze skutkami zdrowotnymi – zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Biorąc to wszystko pod uwagę uczniom przedstawiono dekalog młodego internauty, w którym uwzględniono podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci dotyczące ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, nie podawania danych osobowych, publikowania materiałów w sieci, nie klikania w podejrzane linki, nie podawania haseł i loginów czy przeglądania podejrzanych stron. Zwrócono również uwagę na używanie programów chroniących nasz sprzęt oraz na weryfikację podawanych informacji w sieci. Nie wszystkie muszą być bowiem prawdziwe. Młodym ludziom wyjaśniono, że jeśli zostaną skrzywdzeni mają informować o tym dorosłych, najlepiej rodziców.