W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego tym razem przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa dla kierowców jak i pasażerów.
Przez kierowcę należy rozumieć osobę uprawnioną do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem. Pasażerem natomiast jest osoba korzystająca ze środka transportu, która nie kieruje pojazdem. Takim pasażerem jest zarówno osoba korzystająca z publicznego środka transportu jak i podróżująca samochodem. Każda z tych osób jest uczestnikiem ruchu drogowego co obliguje do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Zgodnie bowiem z nimi:
Art.26.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust.1a.
1a. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.
2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3) jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych, z zastrzeżeniem art. 33 ust.6, art. 33a ust. 2 oraz art. 33b ust. 2.
4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
5. Przepis ust.4stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym, ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i dróg dla pieszych lub dróg dla pieszych i rowerów, ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.
6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się na drodze dla pieszych lub drodze dla pieszych i rowerów. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
Art.27.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
2. (uchylony)
3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych i rowerów lub drogę dla rowerów, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
Kierowco! Pamiętaj!
- Zadbaj o właściwy stan techniczny pojazdu.
- Zwracaj uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego.
- Ustąp pierwszeństwa pieszym na przejściu na pieszych.
- Ustąp pierwszeństwa autobusowi włączającemu się do ruchu.
- Po zmroku bądź bardziej ostrożny.
- Nie używaj telefonu komórkowego podczas kierowania, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
- Musisz mieć na wyposażeniu gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.
- Jedź zawsze z włączonymi światłami.
- Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc wskazanych w dowodzie rejestracyjnym.
- Przy wykonywaniu manewrów zachowuj ostrożność.
- Zawsze postępuj zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Wszyscy powinniśmy również pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Pasy te zapinamy w samochodach osobowych jak i autokarach (jeśli są w nie wyposażone). Kodeks przewiduje tutaj wyjątki, pasów nie muszą zapinać np. kobiety w widocznej ciąży czy kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera. Dzieci natomiast muszą być przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach zabezpieczających o czym napiszemy w kolejnym artykule.