Wiceprezydent Róża Lewandowska uczciła 82. rocznicę Krwawej Niedzieli w Grudziądzu

2 min czytania
Wiceprezydent Róża Lewandowska uczciła 82. rocznicę Krwawej Niedzieli w Grudziądzu


Grudziądz uczcił pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z 1943 roku, przypominając o dramatycznych losach Polaków na Wołyniu. Wspólne spotkanie mieszkańców i władz miasta stało się ważnym momentem refleksji i hołdu dla tych, którzy stracili życie w wyniku brutalnych napaści.

  • Grudziądz pamięta o ofiarach Krwawej Niedzieli podczas uroczystości miejskich
  • Wystawa IPN w Bazylice św. Mikołaja przypomina o tragedii Wołynia

Grudziądz pamięta o ofiarach Krwawej Niedzieli podczas uroczystości miejskich

W sercu Grudziądza odbyły się obchody upamiętniające 82. rocznicę Krwawej Niedzieli – jednego z najtragiczniejszych rozdziałów historii polsko-ukraińskiej. W wydarzeniu uczestniczyła wiceprezydent Róża Lewandowska, radni miejscy oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych. Nie zabrakło także młodzieży szkolnej oraz licznie zgromadzonych mieszkańców, którzy wspólnie oddali cześć ofiarom tamtych dramatycznych dni.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji pomordowanych, po czym delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. To właśnie 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji fali przemocy ze strony oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii, które zaatakowały ponad sto miejscowości zamieszkałych przez Polaków. W wyniku tych brutalnych działań życie straciły tysiące niewinnych osób – kobiety, dzieci i osoby starsze.

Wystawa IPN w Bazylice św. Mikołaja przypomina o tragedii Wołynia

W ramach obchodów mieszkańcy Grudziądza mają okazję odwiedzić wyjątkową wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej pod tytułem „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Ekspozycja znajduje się na dziedzińcu Bazyliki św. Mikołaja – jednej z najważniejszych świątyń w mieście, znanej z bogatej historii i architektury.

Prezentowane materiały przybliżają tragiczne losy Polaków zamieszkujących Wołyń, których miejsca pochówku pozostają do dziś nieznane. To poruszające świadectwo przeszłości skłania do refleksji nad koniecznością pielęgnowania pamięci oraz budowania wzajemnego szacunku między narodami.

„Naszym obowiązkiem jest pamięć. To nie tylko wyraz szacunku wobec ofiar, ale i odpowiedzialność za przyszłość” – podkreśliła wiceprezydent Róża Lewandowska podczas uroczystości.

Na podstawie: Urząd Miejski

Autor: krystian