Dzisiaj na Placu Niepodległości odbędzie się symboliczne upamiętnienie grudziądzkich Żydów, ofiar Holokaustu. Akt ten ma związek z przypadającym jutro Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości zaplanowano na 26 stycznia, na godz. 17.00. Odbywać będą się w miejscu, w którym znajdowała się widoczna na zdjęciu synagoga, istniejąca od 1844 roku i stanowiąca centralne miejsce w Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Grudziądzu. Synagoga została zburzona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Zachęcamy do uczczenia pamięci grudziądzkich Żydów, ofiar tamtych dni. Warto przynieść ze sobą znicze. Na cześć zamordowanych odmówiona zostanie modlitwa oraz zapalone światełko pamięci.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, które miało miejsce 27 stycznia 1945 roku. To właśnie w tym dniu żołnierze Pierwszego Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej otworzyli bramy piekła KL Auschwitz. W ciągu 5 lat istnienia obozu straciło tam życie od 1 do 1,5 mln ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowili Żydzi.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne