Jak ashwagandha wpływa na układ nerwowy?
Ashwagandha jest rośliną leczniczą, która w medycynie indyjskiej jest wykorzystywana od tysiącleci, jednak szerszej publiczności jest znana od stosunkowo niedawna. Najważniejszy wydaje się być fakt, że jest ona adaptogenem, a zatem rośliną, która pomaga w przystosowaniu organizmu do działania w niesprzyjających mu warunkach zewnętrznych. Jednak co należy przez to rozumieć? Pomocne w zrozumieniu działania ashwagandhy może być przede wszystkim to, że oddziałuje ona na układ nerwowy człowieka. Jednak w jaki sposób? Wielu osobom zaleca się stosowanie ashwagandhy w momentach zwiększonego wysiłku fizycznego oraz psychicznego, gdy niezbędne jest utrzymanie odpowiednio wysokiego skupienia i koncentracji, pomimo mniejszych możliwości naturalnych organizmu, wynikających z np. chwilowych nieprawidłowości względem diety, czy też krótszego czasu snu itp. Faktycznie ashwagandha pomaga w tego typu sytuacjach, co sprawia, że jest jeszcze bardziej ciekawa i warto się jej przyjrzeć dokładniej.

Ashwagandha - co sprawia, że jest skutecznym adaptogenem?

Tak jak we wszystkich przypadkach, tak też w przypadku ashwagandhy, jej właściwości adaptogenne są możliwe dzięki występowaniu w niej określonych substancji, które w organizmie człowieka wpływają na jego układ nerwowy. Są to m.in. witanolidy, których ashwagandha jest bardzo bogatym źródłem. Udowodniono, że substancje tego typu mają działanie przeciwbakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe, co tylko potwierdza prozdrowotny charakter korzenia z Dalekiego Wschodu.

Ashwagandha w organizmie człowieka wpływa regulacyjnie na wydzielanie tzw. hormonu stresu - kortyzolu. To natomiast pozwala jej zminimalizować poziom stresu w organizmie, a tym samym jego negatywny wpływ na organizm. Ashwagandha działa uspokajająco i wyciszająco, a to właśnie sprawia, że jesteśmy w stanie lepiej adaptować się do negatywnych czynników zewnętrznych np. w sytuacjach stresowych. Jest to właśnie główny powód rosnącej popularności suplementów diety zawierających ashwagandhę. Ciekawym preparatem tego typu jest m.in. Allnutrition Ashwagandha Forte, który można kupić w sklepie SFD i na pewno warto rozważyć jego stosowanie, jeśli nie radzimy sobie ze stresem i nerwami, a jesteśmy do tego poniekąd zmuszeni.

Jakie są korzyści stosowania ashwagandhy?

Oczywiście długotrwałe przebywanie w stresie, nawet przy stosowaniu ashwagandhy odbije się na naszym zdrowiu, dlatego najlepiej jest jak najszybciej to możliwe - ograniczać sytuacje stresowe w naszym życiu na tyle, na ile jest to możliwe. Jednak warto wspomnieć, że radzenie sobie ze stresem nie jest jedyną korzyścią stosowania ashwagandhy. Jakie jeszcze działanie należy rozpatrywać w tych kategoriach?

Ashwagandha może być wykorzystywana także jako doraźna pomoc w leczeniu cukrzycy, ponieważ pomaga obniżać jego poziom we krwi. Co więcej, wykazuje także właściwości przeciwzapalne - a z już wspomnianymi także wcześniej, powoduje to, że znacząco poprawia ona funkcjonowanie układu odpornościowego. Ciekawym działaniem ashwagandhy jest także jej wpływ na pracę tarczycy, a szczególnie gdy zdiagnozowano jej niedoczynność. Ma ona także pozytywny wpływ na organizmy osób aktywnych fizycznie, a najnowsze badania pokazują także, że jest ona w stanie wspierać organizm podczas odchudzania

To tylko pokazuje, jak wiele można zawdzięczać żeń-szeniowi indyjskiemu i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć. Warto pamiętać o ofercie sklepu SFD, gdzie ashwagandha jest dostępna w różnych wariantach, a także można w niej znaleźć wszelkiego rodzaju inne suplementy diety i odżywki, które pomogą osiągnąć zarówno spokój, jak i wymarzony cel treningowy.