UM Grudziądz: Promocja Kalendarza Grudziądzkiego 2023
Wczoraj w Klubie Akcent odbyła się promocja Kalendarza Grudziądzkiego 2023, w której wziął udział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Kalendarz Grudziądzki to cenione wydawnictwo, obecne w naszym mieście od wielu już lat. Służąc promocji lokalnej historii kształtuje zarazem tutejszą tożsamość. Zdobywając wiedzę na temat przeszłości zaczynamy też lepiej rozumieć współczesność. Dotyczy to postaci tak znanych, jak choćby bohater najnowszego numeru Kalendarza, Mikołaj Kopernik. Zapewne nie ma takich, którzy nie znają jego dokonań w zakresie astronomii. Warto jednak wiedzieć, że kanonik z Fromborka nie tylko tą dziedziną wiedzy zwykł się zajmować, a jego nazwisko dobrze jest znane także w zakresie nauk ekonomicznych. Kopernik był przecież autorem słynnego traktatu monetarnego, który na sejmiku w Grudziądzu osobiście niegdyś wygłosił.
W najnowszym Kalendarzu znajdziemy też tekst poświęcony Karoli Skowrońskiej, zasłużonej bibliotekarce i działaczce kultury oraz popularyzatorce lokalnej historii i tradycji ułańskiej, będącej od niedawna Honorowym Obywatelem Grudziądza. Bohaterami numeru są także pochodząca z Grudziądza mezzosopranistka Stefania Toczyska oraz patroni grudziądzkich rond: Irena Sendlerowa i rtm. Witold Pilecki. Znaleźć tam można teksty poświęcone pochodzącym z Grudziądza poetom, takim jak Jacek Jaszczyk i Józef Pless. To oczywiście tylko kilka spośród wielu tematów, o których można przeczytać w najnowszym Kalendarzu, gdzie znalazło się również miejsce dla tematów tak różnych jak tutejsze pamiątki po wojnie francusko-pruskiej, czy historia cmentarza grudziądzkiej gminy żydowskiej.
Kalendarz wydawany jest przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Najnowszy numer liczy około 250 stron oraz jest bogato ilustrowany. Głównymi sponsorami jego 27. edycji są: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz gmina-miasto Grudziądz. Do jego wydania doszło też dzięki wsparciu grudziądzkich firm.
Kalendarz jest do nabycia m.in. w Bibliotece Miejskiej oraz w jej filii nr 13 i w Informacji Turystycznej.
Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne
Urząd Miejski w Grudziądzu,
grudziadz.pl/artykul/69/19665/promocja-kalendarza-grudziadzkiego-2023
Ostatnie Artykuły

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

Uczeń z Grudziądza wszedł na podium olimpiady i trafił w problem miasta

W Grudziądzu uhonorowano pary z ponad półwieczem wspólnego życia

C–BOOL zagra na Jarmarku Spichrzowym. To ma być mocny piątkowy finał

Seniorzy zbadają wzrok za darmo. W Grudziądzu rusza ważna akcja

Alkogogle przy galerii pokazały, jak alkohol psuje każdy ruch za kierownicą

W Grudziądzu zamknęli akcję o psach - dzieci usłyszały jedną ważną zasadę

W Grudziądzu ruszył nowy punkt paszportowy. Koniec z wyjazdem do innego miasta

Tuk-tukiem przez Kambodżę - Grudziądz usłyszy o podróży poza szlakiem

Turniej BRD nabiera tempa - młodzi walczą już o finał w Koronowie i Żarnowcu

W Grudziądzu policjanci rozłożyli oszustwa na czynniki pierwsze
![[PIŁKA RĘCZNA] MKS Grudziądz – Warmia Energa Olsztyn 34:36 w I Lidze Mężczyzn (Grupa A) – zacięte granie w Grudziądzu, punkty dla gości](/images/mecz/mks-grudziadz-warmia-energa-olsztyn-19042026-3436-2.webp)
