Dzisiaj przy Młynie Górnym odbył się briefing prasowy dotyczący stanu zaawansowania prac nad utworzeniem tam instytucji edukacyjno-kulturalnej pod nazwą „Młyn Energii”. Spotkaniu z mediami towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej historii Młyna oraz ukazującej obiekt po renowacji.



Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Oprócz Marszałka wzięli w nim udział: radni Sejmiku Wojewódzkiego Robert Malinowski i Michał Czepek, członek Zarządu Województwa Sławomir Kopyść, senator Ryszard Bober, poseł Tomasz Szymański, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza Łukasz Kowarowski, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz Robert Lebioda - główny projektant z firmy Sound&Space i Małgorzata Sadowska-Rodziewicz – kierownik projektu w Urzędzie Marszałkowskim.

Prezydent Grudziądza przekazał na ręce Marszałka Województwa uchwałę Rady Miejskiej Grudziądza z ostatniej sesji o przekazaniu w formie darowizny nieruchomości, na terenie której urządzony zostanie parking przy Młynie Górnym.

- Bardzo się cieszę, że przechodzimy do kolejnego etapu realizacji tego projektu, który jest bardzo ważny z punktu widzenia miasta – powiedział prezydent Maciej Glamowski. - Kolejny obiekt zabytkowy odzyska blask. W Grudziądzu po raz pierwszy też powstanie marszałkowska instytucja kultury, instytucja edukacyjna, która będzie miała siedzibę w tym właśnie zabytkowym obiekcie. Wzbogaci to naszą infrastrukturę oraz będzie wielką atrakcją dla mieszkańców i osób odwiedzających Grudziądz.

- Na dzisiaj szacowana wartość tej inwestycji to około 65 mln zł – ocenił Michał Czepek, radny Sejmiku. - Profil obiektu będzie zorientowany na nauki ścisłe, a więc matematykę i fizykę. To dla nas niezwykle istotne, gdyż to właśnie z Grudziądza pochodzi ojciec polskiej energetyki Alfons Hoffmann. Pamiętajmy, że nauki ścisłe są w Polsce piętą achillesową, co instytucjom takim jak „Młyn Energii” przydaje szczególnej wagi.

„Młyn Energii” będzie instytucją o charakterze edukacyjno-kulturalnym, która powstanie w następstwie modernizacji obiektu Młyna Górnego. Ta niezwykle cenna inicjatywa nada temu obiektowi charakter przestrzeni publicznej o funkcjach edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych, co przyczyni się do upowszechnienia dorobku Grudziądza oraz regionu Kujaw i Pomorza. Odrestaurowany obiekt zostanie częściowo przeznaczony na laboratoria nauk ścisłych, dzięki czemu będzie miejscem przydatnym w zakresie uzupełniającej edukacji matematyczno-przyrodniczej. Na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej pozyskano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 717.905,73 zł.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne