Porady dotyczące ogrzewania domu olejem - co powinieneś wiedzieć‍

Przy rosnących kosztach ogrzewania domu, ważniejsze niż kiedykolwiek jest znalezienie sposobu na utrzymanie kosztów paliwa na niskim poziomie. Jednym ze sposobów na to jest użycie grzejnika olejowego zamiast grzejników gazowych lub elektrycznych. Tutaj przyjrzymy się korzyściom, wadom i temu, jak dokonać zmiany z grzejników gazowych lub elektrycznych na grzejniki olejowe. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na terenach wiejskich, gdzie nie ma infrastruktury gazowej, czy w mieście, gdzie czytniki są drogie, używanie systemu grzewczego na drewno lub olej może być nie tylko tańsze, ale również bardziej przyjazne dla środowiska niż inne formy ogrzewania domu.

Dlaczego warto używać grzejnika olejowego?

Oto kilka powodów, dla których możesz chcieć przejść na używanie grzejnika olejowego:

  • Wykorzystanie energii odnawialnej - Drewno i olej są paliwami odnawialnymi, a więc są dobre dla środowiska. Są one również neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, więc nie ma wzrostu netto CO2 w atmosferze, gdy są one spalane. Olej opałowy ceny Warszawa jest też łatwy w przechowywaniu.
  • Bardziej niezawodne niż elektryczność - Jeśli zabraknie prądu, grzejniki elektryczne nic nie zrobią, ale grzejnik na drewno lub olej nadal będzie w stanie zapewnić ciepło.

A jeśli już zdecydujesz się na używanie grzejnika olejowego, warto wiedzieć:

  • Zainstaluj filtr węglowy - Jak wspomniano powyżej, chcesz być ostrożny, aby nie zanieczyszczać środowiska lub nie szkodzić ludziom w swoim domu. Zainstalowanie filtra węglowego w kominie to świetny sposób na ochronę środowiska i Twojej rodziny.
  • Mądry wybór paliwa - Chociaż używanie grzejnika olejowego jest tańsze niż korzystanie z gazu lub elektryczności, wybór niewłaściwego paliwa może spowodować, że będzie on droższy. W szczególności olej napędowy jest droższy od gazu i propanu.

Wady używania grzejników olejowych

Jest kilka minusów używania grzejników olejowych. Głównym z nich jest to, że jest on znacznie droższy w zakupie i instalacji. Musisz również uważać na ochronę środowiska, ponieważ wytwarza on dużo dymu. Interesującą rzeczą w oleju jest to, że faktycznie tworzy węgiel, więc nie jest to źródło energii wolne od zanieczyszczeń. Ponieważ dym jest bogaty w węgiel, musisz być ostrożny, gdzie umieścić swój grzejnik. Jeśli umieścisz go w zamkniętej przestrzeni, węgiel będzie się gromadził i z czasem będzie szkodliwy. Używanie grzejnika olejowego to świetny sposób na utrzymanie ciepła w domu bez konieczności polegania na drogim rachunku za prąd. Chociaż ma to pewne minusy, takie jak konieczność zakupu i przechowywania paliwa, jest to tani i niezawodny sposób na ogrzewanie domu. Musisz tylko upewnić się, że używasz go bezpiecznie i odpowiedzialnie, aby upewnić się, że będzie on trwał przez wiele lat.