Zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami jest jednym z kluczowych przepisów wpływających na bezpieczeństwo na naszych drogach. Stosowanie się do niego minimalizuje w sposób znaczny ryzyko wystąpienia kolizji czy poważnego wypadku. Trzeba pamiętać, że droga hamowania zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi oraz jest zależna od stanu drogi po której się poruszamy.

Zgodnie z zasadami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wszyscy kierowcy są zobowiązani do stałego zachowywania bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, tak aby w przypadku sytuacji nagłej móc bezpiecznie zatrzymać swój pojazd. Pomimo tego, wielu kierowców nagminnie stosuje tzw. jazdę na zderzaku co często powoduje najechanie na tył pojazdu, a w konsekwencji poważne zdarzenie drogowe.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów należy zachować odległość zbliżoną do połowy wartości aktualnej prędkości swojego pojazdu. Na przykład gdy poruszamy się po autostradzie z prędkością 140 km/h należy zachować odległość nie mniejszą niż 70 m. Należy również pamiętać, że droga hamowania zwiększa się w przypadku opadów atmosferycznych, niższej temperatury czy rodzaju i stanu drogi po której się poruszamy. 

mł. asp. Łukasz Kowalczyk