Na 10-12 i 18 czerwca zaplanowano Jarmark Spichrzowy organizowany w ramach 731. urodzin Miasta. Dziś na konferencji prasowej poznaliśmy szczegółowy program imprezy.


Fot. Rafał Kozłowski


Dla mieszkańców Grudziądza przygotowano wiele atrakcji.
 
– Program jest bardzo bogaty, tak aby wszyscy mogli skorzystać z czegoś ciekawego dla siebie – powiedział prezydent Maciej Glamowski. – Grudziądz ma piękną, bogatą tradycję, którą warto pokazywać. Zapraszam wszystkim mieszkańców naszego Miasta do udziału w przygotowanych imprezach. Możemy być dumni z tego, że tu żyjemy.
 
Już po raz dwudziesty wydarzeniom związanym z urodzinami miasta towarzyszyć będzie Ogólnopolski Nadwiślański Jarmark Staroci. To piękny jubileusz. W tym roku spodziewanych jest około 40-50 wystawców.
 
– Jest to bardzo prestiżowa impreza – podkreślił Adam Stenzel, prezes zarządu Grudziądzkiego Towarzystwa Kolekcjonerów i Miłośników Sztuki Dawnej „Pomorze”. – To drugie co do wielkości wydarzenie w północnej Polsce jeżeli chodzi o tego typu jarmarki kolekcjonerskie. Przyciąga on wielu wystawców nie tylko z naszego miasta, ale i całego kraju.
 
Tegoroczne obchody Jarmarku Staroci łączyć będą imprezy, które mają bogatą, wieloletnią tradycję, z zupełnymi nowościami. Na 11-12 czerwca zaplanowano festiwali muzycznych legend.
 
– Jest to zupełnie nowa formuła muzyczna z okazji święta miasta – zaznaczył Grzegorz Romanowski, wicedyrektor Centrum Kultury Teatr. – Impreza skupi w sobie gwiazdy polskiej sceny muzycznej, jak i artystów tzw. tribute bands, czyli wykonawców, którzy wiernie odtwarzają przeboje światowego formatu artysty, wcielając się w rolę tej postaci. I to nie tylko muzycznie, ale często również od strony wizualnej.
 
Nie zabraknie także podniosłych wydarzeń. Tytuł honorowego obywatela Grudziądza na specjalnie zwołanej sesji Rady Miejskiej, która będzie inaugurować cały cykl wydarzeń, ma zostać przyznany wybitnej postaci – Karoli Skowrońskiej.
 
– Cieszę się, że to właśnie ta osoba została doceniona i jako radni zadecydujemy o przyznaniu tak zaszczytnego tytułu – stwierdził Mariusz Żebrowski, radny Rady Miejskiej, historyk, przedstawiciel Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. – Razem mamy do tej pory trzynastu honorowych obywateli naszego miasta, z czego tylko jedną kobietę. Mam nadzieję, że sesja będzie przebiegała w sposób naprawdę uroczysty, tak by Pani Karola Skowrońska była należycie uhonorowana.
 
Pełen harmonogram Jarmarku Spichrzowego znajduje się tutaj.


Karol Piernicki

Rzecznik Prasowy