W najbliższych dniach czeka nas wiele imprez kulturalnych. Oprócz koncertu możemy spodziewać się również seansu filmowego w ramach DKF oraz występu kabaretów.


Rozpoczynamy już 19 maja w Klubie Akcent, gdzie w tym właśnie dniu o godz. 18.00 rozpocznie się Koncert Uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha. Wstęp wolny.

 


W czwartkowe, majowe popołudnie zapraszamy na koncert młodych i utalentowanych muzyków, którzy na co dzień szlifują swoje talenty w Szkole Muzycznej Yamaha. Każdy taki występ to dla nich duże wyzwanie i radość z możliwości sprawdzenia się na profesjonalnej scenie w oparach przebojów muzyki rozrywkowej.

Gra w zespole to świetne podsumowanie współpracy naszej młodzieży, dzielenie się fascynacjami stylów, gatunków i odkrywanie nowych przestrzeni muzycznych. Dla wielu z nich jest to początek ścieżki artystycznej realizowanej w różnych formacjach muzycznych poza szkołą i w życiu dorosłym.

Na scenie pojawi się młodzież w różnym wieku, będą debiuty, będzie to zatem koncert urozmaicony stylistycznie.

Również 19 maja, tyle że w Teatrze, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego będzie można obejrzeć premierę filmu „Tramwaj” w reż. Bartosza Reetza.

 


Po seansie, który rozpocznie się o godz. 19.00, planowane jest spotkanie z reżyserem. Bilety są do nabycia w cenie 5 zł (przedsprzedaż) oraz 7 zł (w dniu seansu).

Czwartkowy pokaz stanowić będzie grudziądzką premierę filmu „Tramwaj”. Reżyser filmu pochodzi z Grudziądza i to właśnie tu osadza fabułę swojej opowieści. Zdjęcia do filmu powstawały w trudnym czasie pandemii w 2020 roku. W filmie pojawią się nie tylko znane nam miejsca z miasta, ale też nasi sąsiedzi, którzy mieli okazję znaleźć się na planie filmowym tej historii. „Tramwaj” jest drugim filmem w dorobku artystycznym Bartosza Reetza. Debiutancki „Przystanek” miał swoją grudziądzką premierę przed kilkoma laty.

Podczas premierowego pokazu gościem DKF-u będzie reżyser Bartosz Reetz. A w trakcie wieczoru widzowie będą mogli zobaczyć również jego debiutancki „Przystanek” oraz dwa inne nagradzane filmy, przez niego wybrane.

Bartosz Reetz jest absolwentem produkcji filmowej i telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2015 roku był koproducentem turecko-polskiego krótkometrażowego filmu fabularnego pt. „Unmade bed” w reżyserii Eytana Ipekera, który miał premierę na 52.International Antalya Film Festival.

Jego debiutancki film pt. „Przystanek” był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym Fajr International Film Festival, Filmfest Dresden, FEST - New Directors/New Film Festival i CineFest Miskolc International Film Festival. Film został nagrodzony w kategorii Cine Libre Award na Cinemistica Film Festival w Hiszpanii.

„Tramwaj” jest jego drugim filmem. Premiera odbyła się 30 marca bieżącego roku podczas 69. edycji Martovski Belgrade Documentary and Short Film Festival.

Opisy filmów:

TRAMWAJ
O poranku tramwaj wyjeżdża z zajezdni. Młoda nauczycielka rozpoczyna kolejny dzień i jedzie do pracy. Przypadkowe spotkanie w tramwaju sprawia, że powracają dawno uśpione tęsknoty.

Występują: Marta Kurzak, Krzysztof Koła, Fabian Laskowski, Jacek Tarkawian, Joanna Rozkosz
scenariusz i reżyseria: Bartosz Reetz
zdjęcia: Michał Żuberek
montaż: Bartosz Reetz, Michał Sadowski
dźwięk: Bartosz Grzybkowski
scenografia: Bartosz Reetz, Dominika Soćko
kostiumy: Dominika Soćko
kierownictwo produkcji: Bartosz Reetz
produkcja: Sartoris Film
koprodukcja: King House
producent: Bartosz Reetz
koproducent: Michał Sadowski, Michał Żuberek

22’ / Polska / 2021

PRZYSTANEK
Finalny kurs autobusu PKS i dzień ogłoszenia wyników matury. Ostatnia wizyta Jakuba w szkole - moment zakończenia jednego etapu w życiu i oczekiwanie na rozpoczęcie kolejnego.

Występują: Jakub Gomółka, Zenon Reetz, Kazimierz Wyżga
scenariusz i reżyseria: Bartosz Reetz
zdjęcia: Tomasz Woźniczka, Michał Żuberek
montaż: Bartosz Reetz, Filip Tokarczyk
dźwięk: Agata Golusińska, Krzysztof Ptak
scenografia: Bartosz Reetz
kostiumy: Adrianna Manista
kierownictwo produkcji: Bartosz Reetz
produkcja: Sartoris Film
producent: Bartosz Reetz
koproducent: Tomasz Woźniczka, Michał Żuberek

15’ / Polska / 2018

TRAFIC
MFF w Cannes 2004: Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Stojąc w korku w drodze na spotkanie biznesowe, Tudor ma 20-minutową przerwę. Tyle wystarczy, aby zaprosić dziewczynę na kawę, opowiedzieć o swojej córce i zrobić zdjęcie.

Występują: Bogdan Dumitrache, Maria Dinulescu, Ana Bart, Andy Vasluianu, Simina Siminie
scenariusz: Cãtãlin Mitulescu, Andreea Valean
reżyseria: Cãtãlin Mitulescu
zdjęcia: Marius Panduru
montaż: Ion Ioachim Stroe
dźwięk: Mihai Bogos
scenografia: Ion Ioachim Stroe
kierownictwo produkcji: Florentina Onea
produkcja: Left Pictures
producent: Cãtãlin Mitulescu

15’ / Rumunia / 2004

SUQUIA
Podróż przez wspomnienie Suquii, ponurej rzeki, pełnej rozpaczy i urazy do swego ludu. Ale podobnie jak Nil, Sekwana czy Ganges, ta rzeka ma wiele do opowiedzenia o mieście, które wyrosło na jej brzegach.

scenariusz i reżyseria: Ezequiel Salinas
zdjęcia: Ezequiel Salinas
montaż: Ezequiel Salinas, Martin Sappia
dźwięk: Federico Disandro
produkcja: Bitter Victory Films
producent:  Eva Cáceres

14’ / Argentyna / 2019

Z kolei 20 maja w Klubie Akcent stand up, czyli wieczór komediowy Bartka Zalewskiego i Damiana Skóry. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30. Bilety do nabycia w cenie 35 zł.

Podczas występu Bartka Zalewskiego zostanie nam zafundowany przelot przez jeden z najciekawszych i najbardziej pogmatwanych umysłów w świecie polskiej komedii. Zaś Damian Skóra uraczy nas swoimi spostrzeżeniami z perspektywy spokojnego człowieka, w którym się już wszystko gotuje. Damian sporo pali.

22 maja w Teatrze o godz. 16.00 rozpocznie się występ Kabaretu Hrabi i tenora Czesława Jakubca „Ariaci”.
Bilety na to wydarzenie są do nabycia w cenie 90/120 zł na: biletyna.pl, kupbilecik.pl oraz w Kasie Teatru.

Badania dowodzą, że statystyczny Polak do opery idzie raz na 150 lat. Udając się na spektakl "Ariaci", będą Państwo mieli to z głowy. Hrabi i Jakubiec udowadniają, że opera może być dla człowieka zrozumiała, pouczająca, wzruszająca, a nawet zabawna.

Wykonawcy: Joanna Kołaczkowska,Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch, Czesław Jakubiec.

KABARET HRABI to esencja purnonsensowego dowcipu, a zarazem jedyny bodaj kabaret, na którego spektaklach zdarzają się przypadki zasłabnięcia ze śmiechu. Niezmiennie bawią odkrywczym spojrzeniem na relacje damsko-męskie, niekonwencjonalnym podejściem do wyzwań codzienności i prezentowaniem sposobów na radzenie sobie z przeciwnościami losu.

CZESŁAW JAKUBIEC to z kolei śpiewak, meloman i komik. Jako śpiewak operowy, obdarzony poczuciem humoru, od lat z powodzeniem łączy dwa światy – muzyczny i komediowy. W widowiskach na pograniczu koncertu i kabaretu, wyśmienita muzyka komponuje się z błyskotliwym żartem, a całość, obok solidnej porcji oczyszczającego śmiechu – dostarcza kilku łez wzruszenia.

Biuro Prasowe i Medialne