SM Grudziądz: Wiosna w pełni czas na porządki

2 min czytania

**Ciepła pogoda sprzyja przeprowadzeniu porządków wokół swoich miejsc zamieszkania. Takie porządki nie kończą się tylko na drzwiach mieszkania, to także trawnik, ogródek i chodnik przylegający do naszej posesji.
**

Kwestie naszych obowiązków reguluje Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Nr XXXIX/57/17 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 28 czerwca 2017 r. Zgodnie z przepisami prawa właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku między innymi poprzez:

1) wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów;

2) zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych;

3) pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych.

W przypadku stwierdzenia niewykonania wyżej wymienionych obowiązków może zostać wszczęte postępowanie administracyjne.

Warto pamiętać, że obowiązkiem właściciela nieruchomości jest również usunięcie zanieczyszczeń zwierzęcych przez nie spowodowanych w miejscach publicznych, poprzez wyrzucenie ich do pojemników przeznaczonych do zbierania odchodów zwierzęcych, kanalizacji sanitarnej lub do pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych.

Chcąc odświeżyć swoje auto pamiętajmy, że dopuszcza się mycie pojazdów samochodowych poza myjniami pod warunkiem:

1) odprowadzania powstałych ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego;

2) dokonywania mycia na utwardzonych częściach nieruchomości oraz bez użycia detergentów, szamponów i innych środków chemicznych,

3) mycia wyłącznie nadwozi samochodowych.

Regulamin dopuszcza naprawę pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi pod warunkiem wykonywania naprawy w miejscach do tego celu wyznaczonych oraz zbierania powstających odpadów w sposób umożliwiający pozbycie się ich zgodnie z przepisami.

Podczas prac porządkowych w swoich ogródkach czy działkach pamiętajmy, że nie wolno spalać liści, gałęzi, skoszonej trawy, chwastów czy kory. Odpady te powinny być zagospodarowane zgodnie z przepisami w ww. regulaminie. W praktyce oznacza to, że należy je kompostować bądź składować w brązowych pojemnikach przeznaczonych na bioodpady.

Przypominamy, że za niewywiązywanie się z tych obowiązków grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Pamiętajmy też, że pojazd bezużyteczny powinien zostać wyrejestrowany i poddany recyklingowi, a nie pozostawiony np. na parkingu gdzie blokuje miejsce parkingowe i szpeci okolicę. Zgodnie z prawem Straż Miejska może usunąć pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Pojazd jest wówczas usuwany z drogi na koszt właściciela lub posiadacza (art. 50 a PRD).

Apelujemy więc do mieszkańców aby sprawnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale także z pozytywnym nastawieniem przyłączyli się do wiosennych porządków.

Straż Miejska w Grudziądzu,

strazmiejska.grudziadz.pl/news/content/1688

Autor: krystian