Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grudziądz

Już w najbliższy piątek w grudziądzkim Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy „Ziemscy – Niebiescy. Wizerunki świętych patronów w twórczości Jerzego Soremskiego i w dawnej grafice dewocyjnej”. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Otwarcie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi nastąpi 11 czerwca o godz. 18.00. Wernisaż został zaplanowany pod spichlerzem nr 11 – od strony Wisły. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych wystawa będzie prezentowana w Spichrzu nr 11.


Kult świętych patronów stanowi integralną część pobożności typu ludowego. Od początków chrześcijaństwa istniała silna wiara w moc orędownictwa świętych męczenników, a następnie świątobliwych ascetów, duchownych, mnichów i mniszek. Z czasem do grona popularnych patronów dołączyli monarchowie, pobożne wdowy oraz założyciele i członkowie nowych zakonów. W zastępie świętych pojawiali się i świeccy, którzy gorliwością wiary i przykładnym życiem dostąpili chwały Nieba – stając się niebiańskimi opiekunami ziemskich spraw.


Wystawa jest próbą ukazania fenomenu ikonosfery, w której żyli mieszkańcy dawnej wsi - otoczeni obrazami i rzeźbami świętych patronów. Zgromadzony zespół obrazów fabrycznych drukowanych w technice chromolitografii na przełomie XIX i XX wieku prezentuje ogromne bogactwo form, odmian i ikonografii przedstawień świętych. Dziś obrazy te stanowią kapitalny dokument obrazujący skalę zjawiska, jakim w religijności mieszkańców wsi był kult świętych.


Współczesną odsłonę tego zjawiska przedstawiają rzeźby świętych autorstwa Jerzego Soremskiego – artysty zrzeszonego w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, pochodzącego z Tarnowskich Gór, a osiadłego w Jastrzębiu-Zdroju. Przedstawienia świętych patronów jego autorstwa podejmują współcześnie dialog z dawną plastyką chłopską, wykazują przy tym twórcze, świeże i oryginalne podejście do tematu. Poruszają świetnym wyczuciem ludowej formy. Zwarte, ale ekspresyjne bryły, zdecydowane pchnięcia dłutem sprawiają, że sporo w tych pracach dynamiki i akcji.


Podczas wystawy będzie można wysłuchać pieśni ku czci świętych w wykonaniu Kapeli Fedaków.


Biuro Prasowe i Medialne