Kobiety z Grudziądza i okolic mogą poddać się bezpłatnym badaniom mammograficznym. W badaniu można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

W skutecznym leczeniu chorób nowotworowych pomocne jest odpowiednio wczesne ich wykrycie. Podjęcie natychmiastowego leczenia daje wówczas niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by kobiety poddawały się mammografii, zwłaszcza, że badanie to finansowane jest przez NFZ.

Do badania uprawnione są kobiety w wieku 50-69 lat, ubezpieczone i nieleczone dotąd z powodu raka piersi. Dodatkowe warunki są takie, by kobieta, która chce poddać się badaniu nie miała wykonanej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, nie należała do grupy ryzyka, a w roku poprzedzającym otrzymała pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Badania związane są z ogólnopolską kampanią promocyjną Ministerstwa Zdrowia pn. Planuję Długie Życie. Ich organizatorem jest LUX MED. Mobilna pracownia mammograficzna będzie do dyspozycji 18 czerwca 2021 roku, w godzinach od 8.00 do 15.00, w Grudziądzu przy markecie Kaufland, przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10.

Przed przybyciem na badanie należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy też wziąć ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

Badanie odbywać się będzie przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.


Marcin Mielnicki

Biuro Prasowe i Medialne