Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grudziądz

Sto lat temu nasze miasto odwiedził Marszałek Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa Polskiego. Dzisiaj odbyły się uroczystości upamiętniające tę wizytę.

 – Jest w historii Grudziądza kilka wydarzeń, które mimo upływu lat wciąż zachowujemy w pamięci. Jednym z nich jest wizyta Marszałka Józefa Piłsudskiego, która odbyła się 7 i 8 czerwca 1921 roku. (…)Jest dla mnie bardzo wymowne, że tak okrągła rocznica zbiegła się z 730-leciem lokacji naszego miasta. W zestawieniu tych dat widać złożony i trudny charakter historii i wplecionych w nią ludzkich losów – mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Obchody 100. rocznicy wizyty Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego. Następnie, na Błoniach Nadwiślańskich, odbyła się rekonstrukcja powitania Marszałka przez Józefa Włodka. Wtedy bohaterowie, władze miasta oraz mieszkańcy przeszli biało-czerwonym korowodem na Plac Niepodległości. Pozostała część uroczystości odbyła się na Rynku Głównym.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z prezesem Andrzejem Adamczykiem na czele, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza Łukasz Kowarowski, sekretarz Andrzej Cherek, grudziądzcy radni, pełnomocnik prezydenta ds. koordynacji uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Grudziądzoraz kombatanci i mundurowi.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „100. rocznica wizyty Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu”, która prezentuje m.in. przygotowania, program wizyty, przemowy władz miasta i powiatu, unikalne fotografie z wizyty czy artykuły prasowe z relacjami odwiedzin Marszałka. Wystawa dostępna będzie do 16 czerwca.


Natalia Granica

Biuro Prasowe i Medialne