Zima w Grudziądzu - Straż Miejska przypomina o groźbie wychłodzenia

Patrole Straży Miejskiej w Grudziądzu i Policja apelują o zgłaszanie osób zagrożonych wychłodzeniem. Służby przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o możliwości pomocy przez telefon.
Zima przynosi silny wiatr, wilgoć i niskie temperatury, które zwiększają ryzyko dla zdrowia. Straż Miejska w Grudziądzu wskazuje, że połączenie mrozu z wiatrem i wilgocią pogarsza odczucie chłodu i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Bardzo ważne są definicje i pierwsze objawy. Wychłodzenie występuje, gdy temperatura ciała spada poniżej 36,6°C; przy spadku poniżej 28°C dochodzi do silnego wychłodzenia, które może grozić śmiercią. Pierwsze symptomy to dreszcze, drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja. Osobę wychłodzoną należy ogrzewać powoli - zbyt szybkie ogrzewanie może spowodować przyspieszenie krążenia i doprowadzić do dotarcia zimnej krwi do serca, co w skrajnych przypadkach może wywołać zatrzymanie krążenia.
Odmrożenie to uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych spowodowane niską temperaturą. Do odmrożeń sprzyjających czynników należą mróz, wiatr i wilgoć. Najbardziej narażone są twarz, dłonie i stopy. Pierwszym objawem jest zmiana koloru skóry, następnie drętwienie i pieczenie, a w dalszej kolejności utrata czucia. Straż Miejska przypomina o stosowaniu odpowiedniego ubioru i ochrony odsłoniętych części ciała.
Służby proszą o zwrócenie uwagi na osoby bez dachu nad głową, seniorów i osoby w trudnej sytuacji życiowej. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy kontaktować się ze służbami pod numerami 986 lub 112. Straż Miejska w Grudziądzu przygotowała także poradnik z dodatkowymi wskazówkami.
Praktyczne zalecenia dotyczą także bezpieczeństwa poza kontaktem z ciałem: usuwanie sopli i nawisu śnieżnego z dachów, nie wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne, stosowanie czujników czadu oraz bezpieczne korzystanie z urządzeń grzewczych. Należy pamiętać o niezasłanianiu kratek wentylacyjnych. Kierowcy powinni dokładnie odśnieżyć pojazdy - usunąć śnieg, szron i lód z dachu, maski, lusterek, tablic rejestracyjnych oraz dokładnie oczyścić szyby i lusterka, by zapewnić pełną widoczność.
Straż Miejska i Policja apelują też o pomoc dla zwierząt - jeśli nie można zapewnić schronienia w domu, trzeba zadbać o miejsce osłonięte przed warunkami atmosferycznymi. Każde zgłoszenie może zapobiec tragedii.
na podstawie: Straż Miejska w Grudziądzu.
Ostatnie Artykuły

Śniadeckich czeka zamknięcie – na Korczaku będzie ruch wahadłowy

Biblioteka w wakacyjnym rytmie - sprawdź, kiedy zaplanować wizytę

Biblioteka w Grudziądzu ma 27 lekcji, które rozkręcą klasę i przedszkole

Rudnik kusi plażą, która łączy wodę, sport i miejskie lato

Rudnik rozkręca sezon na wodzie - co czeka na kajakarzy i fanów SUP

Czterech policjantów z Grudziądza po kursie, który zmienia pierwsze sekundy interwencji

Na A1 padł niepokojący wynik - policjanci z Grudziądza ujawnili 35 wykroczeń

Autyzm bez uproszczeń. W Grudziądzu spotkali się rodzice i instytucje

Góra Zamkowa ma już rok - Grudziądz świętuje to piknikiem z widokiem

Kolej dużych prędkości wraca do rozmów. W Grudziądzu pokażą warianty tras

Radiowóz przyciągnął dzieci w Grudziądzu, a strażnicy rozdali odblaski

Radio i telewizja wracają do Grudziądza. Będzie piknik i wielki koncert

Grudziądzka komenda uczciła 100-lecie sportu i zebrała pomoc dla rodzin policjantów

Nowe drzwi do Spichlerza 45. Za nimi stoi praca młodych rzemieślników
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Grudziądz - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Grudziądzki Park Przemysłowy - biuro, hale, wirtualne biuro i strefa ekonomiczna
- Parafia Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu - msze, kontakt, historia
- Powiatowy Urząd Pracy w Grudziądzu - kontakt, godziny, rejestracja i wsparcie
- Parafia św. Stanisława w Grudziądzu - msze, kancelaria, sakramenty
- Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu - bilety, godziny, wystawy i dojazd
