Grudziądz uczcił 160. rocznicę urodzin Wiktora Kulerskiego w wyjątkowy sposób

2 min czytania
Grudziądz uczcił 160. rocznicę urodzin Wiktora Kulerskiego w wyjątkowy sposób

Grudziądz uczcił 160. rocznicę urodzin Wiktora Kulerskiego, niezwykłego patrioty i twórcy lokalnej kultury!

  • Wystawa i konkurs kulinarny w Grudziądzu
  • Uroczystość odsłonięcia nagrobka i promocja książki

W czwartek w Grudziądzu odbyły się uroczystości upamiętniające Wiktora Kulerskiego postać, która na zawsze wpisała się w historię naszego miasta. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, radni oraz rodzina Kulerskiego, a także młodzież, która z zaangażowaniem brała udział w obchodach.

Wystawa i konkurs kulinarny w Grudziądzu

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy grudziądzka biblioteka przygotowała wystawę okolicznościową Wiktor Kulerski 160. rocznica urodzin”, która będzie dostępna do 31 marca w godzinach otwarcia placówki. Dodatkowo, w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. M. Skłodowskiej-Curie odbył się Konkurs Kulinarny im. Wiktora Kulerskiego, którego tematem były Ryby i desery z lasu”. To doskonała okazja, aby młodzi kucharze mogli zaprezentować swoje umiejętności i kreatywność.

Uroczystość odsłonięcia nagrobka i promocja książki

Jednak najważniejszym punktem obchodów była ceremonia odsłonięcia nowego nagrobka Wiktora Kulerskiego na Cmentarzu Farnym przy ul. Cmentarnej (sektor 36, rząd 2, miejsce 34). Uczestnicy złożyli kwiaty pod obeliskiem Kulerskiego na skwerze przy al. 23 Stycznia, oddając hołd jego niezłomnej walce o polskość i kulturę regionu. Po południu w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS miała miejsce promocja publikacji Marta. Godna zaufania doradczyni w sztuce kulinarnej i w wielu innych dziedzinach gospodarstwa domowego” oraz spotkanie z tłumaczkami i redaktorkami książki autorstwa Minny Hooff. Wiktor Kulerski to postać niezwykle ważna dla Grudziądza urodził się w 1865 roku w Grucie pod Grudziądzem i przez całe życie walczył o polskość oraz rozwój kultury lokalnej. Jego działalność wydawnicza oraz polityczna miały ogromny wpływ na społeczność regionu. Jego pamięć żyje nie tylko dzięki takim wydarzeniom jak te, ale również poprzez działania mieszkańców, którzy pielęgnują jego dziedzictwo.
Urząd Miejski w Grudziądzu

Autor: krystian