Wielkie świętowanie 105. rocznicy powrotu do granic Rzeczypospolitej!
Grudziądz uczcił 105. rocznicę powrotu do Rzeczypospolitej w wyjątkowy sposób, łącząc patriotyzm z lokalną kulturą. Wydarzenia, które miały miejsce w mieście, przyciągnęły wielu mieszkańców oraz przedstawicieli władz.

Uroczystości na Placu Niepodległości i w Bazylice

23 stycznia 2025 roku Grudziądz obchodził ważną rocznicę – 105 lat temu miasto wróciło do Polski po latach niewoli. Uroczystości rozpoczęły się na Placu Niepodległości, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wiązanki kwiatów. W ceremonii uczestniczyli prezydent Maciej Glamowski, wiceprezydent Tomasz Smolarek oraz radni Rady Miejskiej, a także mieszkańcy i przedstawiciele środowisk patriotycznych.

Po części oficjalnej wszyscy udali się do Bazyliki pw. św. Mikołaja, gdzie odprawiono Mszę świętą w intencji Grudziądza, z asystą honorową Wojska Polskiego. To był moment refleksji i wspólnego dziękczynienia za wolność.

Patriotyzm i kultura na grudziądzkim Rynku

Główna część obchodów miała miejsce na Rynku, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym. Przed pomnikiem Żołnierza Polskiego młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowała występ artystyczny, który wzbudził wiele emocji wśród zgromadzonych.

– Stoimy razem na grudziądzkim Rynku, by uczcić dzień, w którym nasze ukochane miasto po latach niewoli znów powróciło do naszej Ojczyzny. 23 stycznia 1920 roku to data, która na zawsze pozostanie w sercach tych, którzy cenią wolność i suwerenność i więzi z naszą historią – powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Równocześnie w Bibliotece Miejskiej odbywały się warsztaty rodzinne tworzenia kotylionów oraz można było zobaczyć okolicznościową wystawę „Grudziądz 1920”, która będzie dostępna do 20 lutego.

Na zakończenie obchodów w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi miała miejsce promocja trzeciego tomu publikacji „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”. Historyk Łukasz Ciemiński przedstawił temat kultu cudownego obrazu świętego Franciszka Ksawerego w Grudziądzu.

Obchody zakończyły się koncertem „Wolność zapisana w nutach” w Centrum Kultury Teatr, gdzie widzowie mieli okazję wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne przy akompaniamencie lokalnych chórów i zespołów muzycznych.


Na podst. Urząd Miejski w Grudziądzu