Policjant po służbie uratował 13-latka przed agresywnymi psami w Grudziądzu
Policjant z Grudziądza, będący po służbie, wykazał się niezwykłą odwagą, ratując 13-letniego chłopca przed atakiem agresywnych psów. Dzięki jego szybkiej reakcji, dziecko zostało bezpiecznie ewakuowane i trafiło pod opiekę medyczną.

Posterunkowy Kamil Choma - bohater w czasie wolnym

Posterunkowy Kamil Choma z Grudziądza udowodnił, że hasło „Pomagamy i chronimy” obowiązuje niezależnie od godzin służby. Podczas swojego czasu wolnego zauważył, że coś niepokojącego dzieje się w pobliżu jednej z posesji. Na chodniku stał mężczyzna, który nerwowo gestykulował, próbując zwrócić uwagę przejeżdżających kierowców. Policjant postanowił zareagować i sprawdzić, co się dzieje.

Reakcja na wołanie o pomoc

Kiedy posterunkowy Choma wysiadł z samochodu, usłyszał wołanie o pomoc dobiegające z wnętrza domu. Szybko zorientował się, że 13-letni chłopiec jest tam atakowany przez agresywne psy. Funkcjonariusz nie zawahał się ani chwili. Wszedł do środka i przy pomocy stojącej przy wejściu drabiny odgonił atakujące zwierzęta, umożliwiając ewakuację chłopca na zewnątrz.

Stan zdrowia dziecka i reakcje przełożonych

Chłopiec z obrażeniami ciała został szybko przewieziony pod opiekę lekarzy. Na szczęście, jak wynika z opinii medycznej, jego życiu nic nie zagraża. Komendant Miejski Policji w Grudziądzu, kom. Tomasz Manuszewski, oraz jego Pierwszy Zastępca, kom. Marcin Wojtczak, osobiście pogratulowali posterunkowemu Kamilowi Choma za właściwą reakcję i determinację w działaniu, które przyczyniły się do uratowania dziecka.

Jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego psa?

W obliczu zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia warto znać kilka podstawowych zasad, które mogą uratować życie. Przede wszystkim:

  • Stań, nie uciekaj. Twarz zwróć w stronę psa, ale nie patrz mu w oczy.
  • Zasłoń się niesionym przedmiotem jak plecak, parasol czy kurtka.
  • Staraj się nie okazywać strachu, choć to trudne.
  • Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza dużego, by uniknąć przewrócenia.
  • Ustaw się bokiem do psa, lekko pochyl się do przodu, by utrzymać równowagę.
  • W razie upadku przyjmij pozycję "żółwia", chroniąc wystające części ciała.

Posterunkowy Kamil Choma pokazał, że odwaga i gotowość do działania to cechy, które policjant powinien mieć zawsze przy sobie, niezależnie od tego, czy jest na służbie, czy poza nią. Jego postawa jest doskonałym przykładem dla innych i dowodzi, że nawet w czasie wolnym, można ratować życie i zdrowie innych.


Opierając się na: Policja Grudziądz