Ostatnio pisaliśmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa zimą. Tym razem umieszczamy kilka rad jak przygotować się do zimowych podróży.
Poza sezonem zimowym wystarczy wsiąść i jechać, ale podróż zimą jest bardziej wymagająca. Jeśli nasze auto jest garażowane to mamy szczęście. Gorzej natomiast jeśli pojazd stoi na dworze. Czeka nas wówczas skrobanie szyb i odśnieżanie auta.
Absolutnym minimum są opony zimowe w aucie, uzupełnienie pojemniczka płynem do spryskiwaczy odpornym na mróz, sprawdzenie pozostałych płynów, a także wycieraczek. Do odśnieżania auta przyda się szczotka lub miotełka. Nie zapomnijmy także o kablach do awaryjnego uruchomienia samochodu.
Udając się w dalszą podróż pamiętajmy o takich gadżetach jak termos, latarka i koc, a to na wypadek gdybyśmy utknęli na nieprzejezdnej drodze. Przed wyjazdem napełnijmy bak paliwa do pełna i termos z kawą bądź herbatą.
Źródło: www.pixabay.pl
Odśnieżając samochód pamiętajmy o tym , aby śnieg usunąć z całego pojazdu, również z dachu. Odśnieżamy szyby w całości, lusterka, tablice rejestracyjne i światła. Odśnieżony samochód to nie tylko zadbanie o bezpieczeństwo, ale także obowiązek prawny. Zgodnie bowiem z art. 66 ust. 1 pkt. 5 Prawa o ruchu drogowym:
„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego […] zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.
Bardzo ważna jest widoczność tablic rejestracyjnych o czym mowa w art. 60 ust. 1 pkt. 2 Prawa o ruchu drogowym:
„Zabrania się […] zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne”.
Poruszając się autem zimą pamiętajmy o tym, że droga jest ślizga, zachowajmy większą odległość przed poprzedzającym pojazdem. Będziemy mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie. Zrezygnujmy z dróg mniej uczęszczanych. Wybierajmy drogi odśnieżone.
Wybierając się w podróż zawsze należy mieć przy sobie w pełni naładowany telefon. Dobrze posiadać też naładowany powerbank – nigdy nie wiadomo kiedy i co się przyda.
Więcej szczegółów w poradniku Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostępnym
tutaj
zapraszamy do lektury.