Ogólnopolska Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba trafi w tym roku do rąk Franciszka Maśluszczaka. Uroczysta gala odbędzie się 3 grudnia w Centrum Kultury Teatr.




Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00.

Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba przyznawana jest w Grudziądzu od ponad 20 lat. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest ludziom kultury, którzy w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości krzewią wartości chrześcijańskie i humanistyczne.

Wśród laureatów są m.in. ks. Jan Twardowski, Stefan Stuligrosz, Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi, Jan Pospieszalski, Ernest Bryll, Barbara Wachowicz, Maja Komorowska, Anna Dymna, abp Henryk Muszyński czy Ewa Błaszczyk.

Uroczystość uświetni koncert „Od operetki do musicalu” w wykonaniu artystów:
Justyna Gęsicka – mezzosopran,
Krzysztof Zimny – tenor,
Michał Kuzimski – fortepian.

Gali towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych Laureata Nagrody. Franciszek Maśluszczak jest wybitnym malarzem, wykładowcą w Katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Twórczość Laureata najbliższa jest ekspresjonizmowi metaforycznemu. Jego artystyczny dorobek jest ogromny, obejmujący kilkaset obrazów, wiele tysięcy rysunków i szkiców.

Prace Franciszka Maśluszczaka ukazują zazwyczaj człowieka skonfrontowanego z niełatwą codziennością. Artysta czerpie z własnych doświadczeń oraz z obserwacji otoczenia. Czasami inspiruje się wspomnieniami z własnej młodości, czasami obserwacją małych miasteczek.

Artysta nie maluje ani z natury, ani z fotografii. Obrazy powstają w jego wyobraźni, mają charakter poetycki i metafizyczny. Bliska jest mu duchowość i dobro prostego człowieka.

Franciszek Maśluszczak jest laureatem licznych wystaw krajowych i zagranicznych, a jego obrazy olejne, grafiki i rysunki są eksponowane w wielu muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Zamościu oraz w Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Miejskim w Gandawie, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, a także w kolekcjach prywatnych.

Artysta jest autorem ilustracji książkowych dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje okładki i plakaty, a jego prace zamieszczane są w czasopismach i prasie codziennej.

Kilkanaście lat temu powierzono mu namalowanie fresków „Drogi krzyżowej” w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.

Pozostaje członkiem Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Jest laureatem Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za całokształt twórczości, nagrody im. Brata Alberta w Rzeszowie oraz nagrody Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie.

Patron Nagrody, ks. prof. Janusz Pasierb, był wybitnym kapłanem diecezji chełmińskiej, który swoją duszpasterską drogę rozpoczął w 1952 roku w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu. Pasierb był cenionym twórcą współczesnej kultury polskiej, znakomitym uczonym, znawcą historii sztuki, poetą i eseistą, kaznodzieją i cenionym rekolekcjonistą, członkiem wielu towarzystw naukowych oraz laureatem licznych odznaczeń. Nagrodzie jego imienia patronuje prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, a organizatorem przedsięwzięcia jest Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu. Od 2016 roku przewodniczącym Kapituły Nagrody jest Wojciech Cetkowski, prezes KIK. Pozostali członkowie Kapituły to: prezydent Grudziądza, ks. Dariusz Kunicki – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Bpa, Marian Sołobodowski – inicjator Nagrody, Wioletta Pacuszka – dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi oraz Jadwiga Drozdowska – Emerytowany Starszy Kustosz Muzeum.


Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu