Dzisiaj, 21 listopada br. przedstawicielka Sekcji ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Jaśminowej.

Tematem spotkania były „Gry komputerowo-sieciowe – rozrywka czy zagrożenie?”. Gry komputerowe stanowią znaczący element spędzania wolnego czasu. Stały się integralną częścią naszej cyberprzestrzeni i są ważnym elementem życia milionów młodych ludzi. Wprowadzają w ciekawy, atrakcyjny, dynamiczny, pełen przygód i niespodzianek świat wirtualny. Jeśli gry są dostosowane do wieku i możliwości dziecka, mogą być dla niego źródłem rozrywki i nauki. Niestety badania wykazują, że ponad połowa dzieci gra w gry nieodpowiednie do ich wieku. Wiele powszechnie dostępnych gier zawiera sceny pokazujące przemoc, treści seksualne, zachowania przestępcze czy używanie narkotyków. Przesycone agresją i przemocą, prowadzą do wzrostu poziomu agresji u najmłodszych graczy i desensytyzacji – utraty wrażliwości na realną przemoc wobec innych ludzi. To właśnie zagrożenia płynące z grania w takie gry były głównym tematem spotkania.

Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach płynących z grania w gry niedostosowane do swojego wieku, o zagrożeniach dla zdrowia fizycznego i psychicznego, zaniedbywaniu obowiązków, zainteresowań, problemach z koncentracją po wzrost poziomu agresji i uzależnienie. Ponadto zwrócono uwagę na oznaczenia PEGI - oznaczenia wiekowe i opisy zawartości.

Na zajęciach nie zabrakło informacji o tym jak sobie radzić z problemem od diagnozy po pomoc, przede wszystkim od osoby dorosłej.

Zwrócono również uwagę na to, że samo granie nie jest złe, złe jest wtedy, gdy tracimy kontrolę nad tym, jak często i jak długo gramy, a także gdy gramy w gry, które mają w sobie nieodpowiednie treści.