Dziś mijają dwa lata od kiedy nie ma już wśród nas księdza infułata Tadeusza Nowickiego, Honorowego Obywatela Grudziądza. Tego wyjątkowego człowieka i kapłana pamięta wielu z nas, a upływający czas nie zatarł licznych życzliwych wspomnień.





Tadeusz Nowicki przyszedł na świat 27 października 1934 roku w Gdyni. Powołanie do kapłaństwa poczuł już we wczesnej młodości. Zwieńczeniem studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie były święcenia kapłańskie, które otrzymał 18 stycznia 1959 roku.

1 lutego 1959 roku został wikariuszem w grudziądzkiej parafii p.w. Wniebowzięcia NMP. Następnie sprawował posługę w innych miejscowościach, takich jak Działdowo, Toruń i Papowo Toruńskie. Od 11 grudnia 1962 roku wykonywał obowiązki kapłańskie w grudziądzkiej parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast z dniem 1 sierpnia 1977 roku objął urząd proboszcza parafii św. Mikołaja Bpa, najstarszej z grudziądzkich świątyń, który piastował aż do przejścia na emeryturę w 2009 roku.

Okres sprawowania urzędu proboszcza grudziądzkiej Fary był w życiu ks. Tadeusza Nowickiego najdłuższym rozdziałem. Był to czas pracy intensywnej i owocnej, zwieńczonej podniesieniem kościoła św. Mikołaja do godności Kolegiaty, rozszerzeniem kultu Matki Bożej Łaskawej oraz podniesieniem kościoła farnego do rangi Sanktuarium. Od samego początku ks. Nowicki zabiegał też o stan tego zabytkowego obiektu, gdyż to właśnie dzięki jego zaangażowaniu możliwe stało się wykonanie tam wielu prac renowacyjnych i konserwatorskich.

Ksiądz Nowicki nie był wyłącznie proboszczem Fary, gdyż sprawował w Grudziądzu szereg innych funkcji. Nieodmiennie towarzyszyła mu troska o ludzi pozbawionych godności, ubogich i cierpiących. Był współorganizatorem Wigilii dla bezdomnych, która przez dwanaście lat odbywała się na dworcu kolejowym w Grudziądzu, a następnie w Bursie szkolnej przy ul. Hallera. Za „wieloletnią działalność na rzecz godnego życia w wolnej demokratycznej niepodległej ojczyźnie” uhonorowano go medalem „Serce Solidarności”. Był także członkiem Zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz opiekunem duchowym i materialnym przebywających w grudziądzkim schronisku bezdomnych.

Uchwałą Rady Miejskiej Grudziądza z 4 listopada 2009 roku nadano Księdzu Infułatowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza.

Ksiądz Infułat odszedł 2 marca 2021 roku. Został zapamiętany jako człowiek obdarzony głęboką duchowością, niezwykle taktowny i uprzejmy, obdarzony charyzmą i wielką kulturą osobistą.


Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu