Frezowanie należy do najczęściej wykonywanych metod skrawania. W jej wyniku powstają bardzo zróżnicowane kształty ze stali, aluminium, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Mowa o setkach tysięcy, jeśli nie milionach produkowanych detali każdego roku przy użyciu frezowania. Na czym ono dokładnie polega? Wyjaśnimy to w niniejszym wpisie.
Co jest potrzebne do frezowania CNC?
Tego typu obróbkę skrawaniem wykonuje się poprzez specjalistyczną frezarkę. Jest to maszyna wyposażona we frez wykonujący po uruchomieniu ruchy obrotowe. Warto zauważyć, że nie ma jednej uniwersalnej frezarki. Do realizacji usługi frezowania należy wybrać jeden z dostępnych rodzajów, który służy uzyskaniu pożądanych kształtów. Wyróżniamy kilka typów urządzeń:
– Górnowrzecionowe. Ich wrzeciono znajduje się powyżej linii stołu, co zapewnia zwiększone bezpieczeństwo pracy. Z tego powodu poleca się je początkującym. Są w powszechnym użytku.
– Równowrzecionowe. W tym przypadku wrzeciono znajduje się na równi ze stołem. Stanowi rozwiązanie pośrednie.
– Dolnowrzecionowe. CNC frezowanie odbywa się poprzez wrzeciono umieszczone poniżej linii stołu. Ich obsługa jest trudniejsza, więc powinni trafiać wyłącznie do rąk fachowców.
– Krawędziowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą do frezowania krawędzi.
– Nutowe. To specjalistyczne frezarki używane podczas tworzenia rowków oraz wpustów.
Dodatkowo mogą one mieć jedno lub więcej wrzecion w zależności od potrzeb.
Jak wygląda usługa frezowania CNC?
Po wyborze właściwego narzędzia można przystąpić do właściwiej pracy, którą da się opisać w kilku stosunkowo prostych punktach.
1) Opracowanie projektu w CAD.
2) Przełożenie tego projektu na CAM, czyli plan sterowania frezarką.
3) Realizacja projektu przy użyciu frezarki.
To doskonale pokazuje, że do stworzenia elementu nie potrzeba siły ludzkich rąk. Wszystkim zajmuje się komputer, który wykona zadania opisane przez operatora. To niesie za sobą szereg korzyści, takich jak szybkość obróbki, zmniejszenie kosztów i ograniczenie strat materiałowych.
Samo frezowanie CNC polega na oddzielenie od materiału mniejszych skrawków aż do uzyskania planowanego kształtu. Frez wykonuje w tym celu ruchy obrotowe, a materiał ruchy posuwiste. Jednak ostrza nie pracują w tym samym czasie, lecz każde przystępuje do obróbki po sobie. Ryzyko popełnienia błędu spada więc praktycznie do zera, co nie byłoby możliwe przy ręcznym frezowaniu.
Profesjonalne usługi frezowania
Zgodna z zasadami sztuki obróbka jest możliwa tylko dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz inwestycji w fachowe narzędzia. Dlatego lepiej powierzyć to zadanie firmie, która ma bogate doświadczenie w dziecinie CNC frezowania. Polecamy wobec tego skorzystać z usług marki Sacher. Zyskaliśmy zaufanie klientów poprzez duże przywiązanie do szczegółów, terminowość oraz wysokiej jakości wyroby.
Podczas rozmowy telefonicznej lub mailowej uściślimy wszelkie warunki współpracy. Zapewniamy, że usługi frezowania spełnią wymagania każdego, kto potrzebuje profesjonalnych rozwiązań w branży.