Wkraczając w kolejny rok nie zapominamy o ważnych datach naszej, także lokalnej historii. Zbliżające się rocznice istotnych wydarzeń dla Polski i Grudziądza zasługują na to, by po raz kolejny ich pamięć przywołać, prezentujemy więc kalendarium uroczystości patriotycznych w pierwszym kwartale obecnego roku, licząc że okaże się ono pomocne dla wszystkich zainteresowanych.
14 stycznia obchodzić będziemy 81. rocznicę śmierci por. Zygmunta Koźlikowskiego, na przełomie 1939-1940 członka ekipy organizatorsko-sztabowej Okręgu Pomorskiego SZP-ZWZ, a od 1940 roku Komendanta Inspektoratu Rejonowego Grudziądz ZWZ, zamordowanego w KL Mauthausen w 1942 roku.
Z kolei 20 stycznia oddamy cześć pamięci Tadeusz Kaube, współzałożyciela podziemnej organizacji „Rota”, prowadzącej i działania propagandowe i przygotowującej akcje sabotażowe wymierzone przeciwko okupantowi hitlerowskiemu, zamordowanego przez Niemców w 1942 roku w Poznaniu.
22 stycznia przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, narodowego zrywu skierowanego przeciwko jednemu z zaborców – Cesarstwu Rosyjskiemu.
23 stycznia przypada 103. rocznica powrotu Grudziądza do macierzy. Przypomnijmy, że Grudziądz ponownie stał się polskim miastem właśnie 23 stycznia 1920 roku, a stało się tak na mocy odpowiednich postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku.
14 lutego obchodzimy rocznicę narodzin Armii Krajowej. To właśnie 14 lutego 1942 roku, na mocy rozkazu Naczelnego Wodza, Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK), której komendantem został gen. Stefan Rowecki „Grot”.
24 lutego upamiętnimy 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, powieszonego przez komunistów w 1953 roku.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, na podstawie ustawy uchwalonej 3 lutego 2011 roku. Wybór daty 1 marca nie jest przypadkowy, gdyż to właśnie 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie komunistyczni oprawcy strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
20 marca uczcimy 158. rocznicę urodzin Wiktora Kulerskiego, działacza niepodległościowego, społecznika, wydawcy i polityka, który przyszedł na świat w 1865 roku w Grucie. Dziełem jego życia była czytana niemal na całym świecie „Gazeta Grudziądzka”.
Informacje na temat przebiegu uroczystości i imprez będą się na naszym portalu pojawiały na bieżąco. Już teraz zapraszamy wszystkich do licznego w nich udziału.
Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne