W Refektarzu Urzędu Miejskiego ogłoszono dzisiaj nazwisko Laureata Nagrody Pasierba 2022. Tym razem to prestiżowe wyróżnienie trafi do rąk zasłużonej aktorki i pieśniarki Ewy Błaszczyk.




W konferencji wzięli udział przedstawiciele Kapituły Nagrody: prezydent Maciej Glamowski, wiceprezydent Szymon Gurbin, ks. kan. Dariusz Kunicki oraz prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu Wojciech Cetkowski.

Ewy Błaszczyk nikomu przedstawiać nie trzeba. To jedna z ważniejszych twarzy polskiego kina i teatru, aktorka wyjątkowa, znana zarówno z wymagającego repertuaru, jak i licznych produkcji filmowych i telewizyjnych, które na przestrzeni lat zdobyły sobie uznanie szerokiego grona widzów. To także wielka osobowość, w której talent aktorski idzie w parze z ogromnym cierpieniem i dobrem, które artystka włożyła w założone przez siebie Fundację „Akogo?” oraz klinikę „Budzik”.

- Nagroda Pasierba przyznawana jest za propagowanie wartości chrześcijańskich i humanistycznych. Tak jest również w przypadku Ewy Błaszczyk, która czyni to nie tylko przez swoją sztukę, lecz również przez postawę i zaangażowanie społeczne –stwierdził prezydent Maciej Glamowski.

- W przypadku tegorocznej Laureatki znamienne jest, że z wielkiego cierpienia, które ją spotkało, z tej wielkiej życiowej tragedii, potrafiła wywieść dobro – dodał wiceprezydent Szymon Gurbin.

- Ewa Błaszczyk to nie tylko wielka piosenkarka i artystka – jak podkreślił ks. kan. Dariusz Kunicki – lecz również osoba, która dzięki swojej pracy zwróciła uwagę na wartość życia każdego człowieka. To znakomicie wpisuje się w etos, który uosabia patron tej naszej grudziądzkiej Nagrody.

Janusz Stanisław Pasierb był nie tylko kapłanem, lecz również poetą i historykiem sztuki. Na świat przyszedł 7 stycznia 1929 roku w Lubawie, a Wyższe Seminarium Duchowne ukończył w Pelplinie. W 1952 roku otrzymał święcenia kapłańskie.. Początek jego kapłańskiej drogi przypada na czas sprawowania posługi w Grudziądzu, a ściślej w tutejszym kościele pw. Mikołaja Bpa, obecnej Bazylice Mniejszej, o czym podczas dzisiejszej konferencji przypomniał prezes grudziądzkiego KIK Wojciech Cetkowski. Drugim powołaniem ks. Pasierba była praca naukowa, której poświęcił się z wielkim oddaniem. W rezultacie studiów w Polsce i zagranicą oraz uzyskania doktoratów z teologii, archeologii i historii sztuki, rozpoczął wieloletnią karierę wykładowcy akademickiego. Jeszcze podczas studiów współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. W kolejnych latach publikował też w wielu innych czasopismach oraz był członkiem różnych gremiów. Tak liczne aktywności z powodzeniem łączył z posługą duszpasterską i pracą naukową oraz twórczością eseistyczną i poetycką. Odszedł 15 grudnia 1993 roku.

Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba przyznawana jest w Grudziądzu osobom, które w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości reprezentują wartości chrześcijańskie i humanistyczne. Od 1996 roku wyróżniono m.in. ks. Jana Twardowskiego, Ernesta Brylla, Maję Komorowską, Krzysztofa Zanussiego, Annę Dymną czy Adama Bujaka. W ostatnich latach Nagrodę otrzymali ks. Adam Boniecki i o. Leon Knabit oraz bracia Arkadiusza i Sebastian Godzińscy.

Uroczyste wręczenie Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba Ewie Błaszczyk odbędzie się 27 stycznia 2023 roku o godz. 19.00 w CK Teatr przy ul. Teatralnej 1. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie dostępne będą już po Nowym Roku w kasie Teatru. Uroczystość uświetni recital Laureatki Nagrody.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne