UM Grudziądz: Powstaje elektrownia gazowo-parowa
**Trwają prace związane z budową elektrowni gazowo-parowej. Inwestycja ma zostać sfinalizowana w 2025 roku.
**

Wczoraj, 21 grudnia, o postępie prac, jak i o szczegółach projektu, podczas sesji Rady Miejskiej mówił Prezes Zarządu Spółki CCGT Grudziądz, należącej do Spółki Energa, która z kolei wchodzi w skład Grupy ORLEN. To właśnie Spółka CCGT jest odpowiedzialna za realizację inwestycji.
Wykonawcą z kolei jest konsorcjum Siemens Energy oraz Mytilineos.
Współpracujemy ze sprawdzonymi i najlepszymi na świecie partnerami jeżeli chodzi o dostawców nowych technologii informował Marcin Małek, Prezes Zarządu Spółki CCGT Grudziądz. Firmy te mają olbrzymie doświadczenie oraz najlepszą wiedzę. Sama elektrownia będzie posiadała moc netto około 560 MW. To wielkość, która może zasilić nawet milion gospodarstw domowych, więc jest to znacząca ilość.
Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.
Bardzo się cieszę, że realizowana jest największa inwestycja we współczesnej historii naszego miasta. Prace postępują i są widoczne podkreślał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
W tej chwili na placu budowy trwają już wstępne prace ziemne. Oddanie do użytku elektrowni planowane jest w trzecim kwartale 2025 roku. Sama inwestycja poza strategicznym znaczeniem dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju niesie za sobą szereg korzyści dla Miasta. Najistotniejsze to gigantyczne wpływy podatkowe. Ale nie tylko.
To także nowe miejsca pracy, zarówno w samej elektrowni, jak i w firmach, z których usług korzystamy w trakcie realizacji projektu przekonywał Marcin Małek. Szacujemy, że w szczytowym momencie budowy będzie na niej pracować ponad 600 osób. Przełoży się to na pobudzenie gospodarki, zwiększenie popytu na towary i usługi. Korzyścią dla Miasta jest także rozbudowa infrastruktury.
W ramach umowy Samorządu z Inwestorem realizowana będzie bowiem inwestycja drogowa w rejonie ulic: Skowronkowej, Południowej oraz Jaskółczej.
Urząd Miejski w Grudziądzu,
grudziadz.pl/artykul/69/19787/powstaje-elektrownia-gazowo-parowa
Ostatnie Artykuły

Trzeci Spacer Śladami Kliforda. Psy i ich ludzie ruszają na leśną przygodę

Między słowem a sercem - grudziądzki poeta otwiera drzwi do swojego świata

Trzy nowe tramwaje dla Grudziądza. Sprawdzili postęp prac u producenta

Grudziądzka topola walczy o tytuł Drzewa Roku. Głosowanie już trwa

Rowerem przez Uzbekistan - jak świecka podróżniczka podbiła Azję Środkową

PSZOK przy Składowej rośnie w oczach. Prezydent sprawdził postępy

Fontanna w Grudziądzu skrywa bakterię, która atakuje płuca. Mandat to najmniejszy problem

Udany weekend zawodników JKS „Rywal”

Radiowóz strażników okazał się większą atrakcją niż samoloty. Dzieci w Grudziądzu testowały alkogogle

Grudziądz walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Zliczą każdy kilometr

104 samochody, 69 mandatów - jeden dzień na drogach Grudziądza

Pierwsze spotkanie o planie ogólnym miasta. Prezydent Glamowski zaprasza do Mariny

Czerwiec w grudziądzkich bibliotekach - od planszówek po literacki festiwal, który zawładnie miastem
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga – KS Świt Szczecin – Olimpia Grudziądz 0:1. Cenne zwycięstwo Olimpii w Szczecinie](/images/mecz/thumbnails/ks-swit-szczecin-olimpia-grudziadz-30052026-01.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga – KS Świt Szczecin – Olimpia Grudziądz 0:1. Cenne zwycięstwo Olimpii w Szczecinie
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu - kontakt, doradcy metodyczni, zapisy
- Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
- Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Grudziądzu - szkolenia, zapisy, kontakt
- Parafia św. Stanisława w Grudziądzu - msze, kancelaria, sakramenty
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu - kontakt, godziny, zapis na diagnozę
- Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w Grudziądzu - adres, kontakt i zadania
