Rezydenci, którzy przebywają w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku, zobowiązani są do rozliczenia podatku za pracę. Nie dotyczy to osób pracujących dorywczo lub sezonowo, ale nawet wyjazd na 3 miesiące może przynieść dodatkową kwotę do domowego budżetu. Związane to jest ze zwrotem podatku, który w zależności od osiąganych dochodów, wynosić może w okolicach 1200 euro. Mogą ubiegać się o niego osoby, które pracowały w Niemczech legalnie. Rozlicz swój podatek szybko i bezpiecznie. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Niemcy i rozliczenie podatkowe. Najważniejsze informacje o zwrocie podatku
Cała procedura rozliczania się z niemieckim Finanzamt jest jasno określona i przebiega podobnie, jak w naszym kraju. Urząd skarbowy ma określony termin, w którym przyjmuje zeznania podatkowe. W przypadku niedostarczenia formalności, na podatnika spaść może kara finansowa. Zgodnie z niemieckim prawem rezydenci mają obowiązek rozliczać się z podatku w Niemczech. Dodatkowo, status rezydenta to korzyści podatkowe m.in. prawo skorzystania z kwoty wolnej od podatku, wspólne rozliczenie z małżonkiem czy ulgi pozwalające uzyskać większy zwrot. Natomiast nierezydenci, czyli cudzoziemcy wykonujący pracę krócej, niż pół roku, nie muszą wypełniać zeznania podatkowego, ale w celu uzyskania zwrotu jest to konieczne.
Zwrot podatku z Niemiec - dodatkowe pieniądze dla wielu osób
Każdy pracownik, który podejmował się legalnego zatrudnienia i miał odprowadzane składki na podatek dochodowy, ma prawo ubiegać się o zwrot nadwyżki z tego tytułu. W tym celu wymagane jest złożenie zeznania podatkowego na podstawie otrzymanej od pracodawcy karty podatkowej. W zależności od osiąganych dochodów i czasu zatrudnienia, kwoty zwrotu podatku różnią się od siebie. Jednak wielokrotnie polscy pracownicy otrzymywali od kilkuset do nawet 1200 euro zwrotu. Kliknij tutaj, aby otrzymać więcej informacji o rozliczeniu podatku z Niemiec.