Upały nie odpuszczają, temperatury często wskazują ponad 30°C. Tak ciepłe powietrze może powodować zagrożenie zdrowia lub życia.

 

O upale mówimy gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura w ciągu dnia występuje między godziną 15.00 a 18.00, a najwyższe promieniowanie UV między godziną 12.00 a 13.00.

Utrzymujące się wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia, przegrzania organizmu, udaru słonecznego lub cieplnego. Uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie organizmu.
W takiej sytuacji ważne jest przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Jak sobie więc radzić z upałami?

Przede wszystkim, o ile jest to możliwe, ograniczyć przebywanie na słońcu, nosić nakrycia głowy, pić dużo wody, stosować kremy z filtrem i unikać alkoholu – odwadnia organizm. Warto też pamiętać o przewiewnych ubraniach i unikaniu wysiłku fizycznego. Szczególną opieką należy otoczyć dzieci, osoby starsze i zmęcznone. Najmłodsi powinni mieć lekkie ubranie i nakrycie głowy. Młodsze dzieci – w wózkach, należy chronić przed słońcem np. parasolką. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy powinniśmy skontaktować się z lekarzem bądź zgłosić się do szpitala w celu uzyskania fachowej pomocy. Zachowajmy też rozwagę podczas jazdy samochodem.

WAŻNE!!! Nie pozostawiajmy naszych pociech ani zwierząt samych w samochodach.

Wystarczy kilkanaście minut aby zamknięty samochód stał się pułapką z której dziecko nie wyjdzie. Pozostawienie uchylonej szyby nie jest rozwiązaniem. Szyba przepuszcza promienie słoneczne, nagrzewa wnętrze samochodu, a ciało dziecka nagrzewa się szybciej niż dorosłego. Temperatura w samochodzie może bardzo szybko wynieść ponad 60°C. Pozostawienie dziecka samego w aucie na słońcu może doprowadzić do tragedii.  

Widząc dziecko w zamkniętym pojeździe podczas upału możemy zbić szybę, gdyż działamy w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu. Nie popełniamy wówczas przestępstwa, ponieważ ratujemy życie będące wartością nadrzędną. Mówimy wówczas  o stanie wyższej konieczności, który uzasadnia naruszenie innej wartości prawnej - tj. zniszczenie lub naruszenie mienia. Podstawę do tego daje art. 26 par. 1 Kodeksu karnego, który brzmi:

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Apelujemy do kierowców, rodziców, właścicieli psów, aby w czasie upałów nie pozostawiać w samochodzie dzieci czy zwierząt. Temperatury w rozgrzanych autach są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Źródło: MZ

Pamiętajmy: Widząc zagrożenie, nie bądźmy obojętni i poinformujmy o wszystkim odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 986.

Źródło: GIS

Zachęcamy również do zapoznania się z krótkim poradnikiem „Jak przygotować się na upał” przygotowanym przez RCB, dostępnym tutaj.