Prezydent Maciej Glamowski i wiceprezydent Róża Lewandowska wzięli dzisiaj udział w uroczystościach z okazji Święta Szkoły Podstawowej nr5 im. Stanisława Sitka. W związku z tym Świętem nauczyciele i pracownicy Szkoły wraz z uczącą się tam młodzieżą przygotowali przebogaty program artystyczny.




Młodzież i nauczyciele z wielką gracją zaprezentowali swoje liczne umiejętności, zwłaszcza gimnastyczne i aktorskie. Licznie zgromadzonej młodzieży nie straszny był nawet dość obfity deszcz. Mimo tej przeszkody zabawa przebiegała w bardzo miłej i wesołej atmosferze.

- Jesteście wspólnotą szkolną – mówi prezydent Maciej Glamowski. - Tworzycie jedność: dyrekcja, rodzice, nauczyciele, uczniowie. Dzisiaj jest Wasze Święto, które zbiegło się w czasie z obchodami święta 731. urodzin naszego miasta. W naszym życiu potrzebne są autorytety. Jednym z nich jest pani Karola Skowrońska, która podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w ostatnią środę otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza. Waszym autorytetem jest pułkownik Stanisław Sitek. To wielki autorytet, a Wy jesteście stróżami reprezentowanych przez niego wartości, uczestniczycie bardzo aktywnie w różnych uroczystościach patriotycznych, chociażby w rocznicy katyńskiej, gdzie także występowaliście. Za to Wam bardzo serdecznie dziękuję. Z okazji kolejnych urodzin Grudziądza bardzo dużo się dzieje. Zapraszam wszystkich, by uczestniczyli w tych wydarzeniach wraz z rodzinami.

Stanisław Sitek przyszedł na świat 17 listopada 1890 roku w Warszawie. Jeszcze jako uczeń wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej i został przydzielony do Organizacji Bojowej PPS, w której zasłynął udziałem w licznych akcjach zbrojnych. Po okresie służby legionowej wstąpił do żandarmerii. W okresie od 15 września 1922 r. do 15 lutego 1923 r. odbywał IV Kurs Oficerski Szkoły Żandarmerii Wojskowej w Grudziądzu. 30 stycznia 1930 roku wyznaczony został na dowódcę Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu. Chrztem bojowym Centrum była bitwa pod Sandomierzem trwająca od 9 do 13 września 1939 roku.

19 września 1939 r. ppłk Stanisław Sitek dostał się do niewoli radzieckiej. Został zamordowany prawdopodobnie wiosną 1940 roku. Jego nazwisko znalazło się na liście ostaszkowskiej.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne