W słoneczne dni chętniej korzystamy ze spacerów gdzie po drodze spotkać możemy barszcz Sosnowskiego. Pamiętajmy, że roślina ta jest niebezpieczna.

Dodajmy, że liczba zgłoszeń występowania barszczu cały czas rośnie, również w naszej okolicy. Każdy może sprawdzić gdzie taki barszcz występuje na mapie dostępnej

tutaj

prowadzonej przez serwis barszcz.edu.pl.

Roślina ta, kwitnie i owocuje w sezonie letnim. Ze względu na znajdujące się w jej składzie furanokumaryny jest niebezpieczna i może spowodować oparzenia II i III stopnia, podobne do poparzenia wrzątkiem. Następstwem, są ropne pęcherze na skórze.

Barszcz jest okazałą rośliną sięgającą kilku metrów i przypominającą przerośnięty koper. Ma zieloną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami oraz białe kwiaty zebrane w dużych baldach. Może występować zarówno w mieście jak i na wsi na terenie całego kraju. Najczęściej występuje na łąkach, polach uprawnych, przy linii brzegowej jezior, rzek,
a także w parkach i lasach.

Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Ponadto kontakt z rośliną może wywołać podrażnienia dróg oddechowych, bóle głowy, wymioty.

Więcej informacji na temat barszczu Sosnowskiego: jak go rozpoznać, objawy kontaktu czy zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia można znaleźć na stronie:

https://www.gov.pl/web/gis/gis-ostrzega-przed-barszczem-sosnowskiego-zapoznaj-sie-z-przepisem-na-bezpieczny-wakacyjny-spacer.