23 stycznia prezydent Grudziądza Maciej Glamowski po raz kolejny wręczył Nagrodę Flisaka. Tym razem przyznano ją Karoli Skowrońskiej, w uznaniu licznych jej zasług na rzecz popularyzacji kawaleryjskiej tradycji naszego miasta, a tym samym krzewienia postaw patriotycznych i kształtowania lokalnej tożsamości.
Wręczenie Nagrody odbyło się w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Uroczystość uświetniona została koncertem „Karnawału czar”. Przyznając to prestiżowe wyróżnienie prezydent Maciej Glamowski odwołał się do licznych osiągnięć Karoli Skowrońskiej w zakresie popularyzacji tradycji kawaleryjskiej. Wspominał też czasy, gdy pani Skowrońska była dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz współorganizowała Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
- Coroczne Zjazdy Kawalerzystów II RP stanowią swoiste zwieńczenie tego wielkiego dzieła, którym jest nieustająca praca nad narodową pamięcią i świadomością grudziądzan – powiedział prezydent Maciej Glamowski. - To wielka Pani zasługa, a my, mieszkańcy nadwiślańskiego grodu, szczególnie mocno chcemy dzisiaj Pani podziękować.
Nie ma chyba grudziądzanina, który nie znałby Karoli Skowrońskiej. Związana z Grudziądzem od 1966 roku, wpierw jako pracownik, następnie dyrektor Biblioteki Miejskiej, jest osobą bardzo zasłużoną dla kultury. W ostatnich latach znana głównie za sprawą licznych aktywności podejmowanych w ramach Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, w swoim dorobku ma również wiele ważnych inicjatyw o charakterze wydawniczym i kolekcjonerskim. To dzięki niej grudziądzkie Muzeum wzbogaciło swoje zbiory o unikatowe pamiątki związane z historią wojskowości.
Nagroda Flisaka stanowi uhonorowanie szczególnych zasług społecznych, gospodarczych i kulturalnych. Flisactwo związane jest z tradycją ciężkiej i ofiarnej pracy, a Nagroda to wyraz wdzięczności dla wszystkich tych osób, stowarzyszeń i organizacji, które przez swój trud i poświęcenie uświetniły Grudziądz, przydały mu blasku, uczyniły go miejscem szczęśliwszym i piękniejszym.
Nagroda Flisaka to kolejne wyróżnienie, które otrzymała pani Skowrońska. Tym razem jednak uhonorowanie ma charakter szczególny, gdyż związane jest z Grudziądzem, miastem, z którym laureatka związała swój los. Miasto to było niemym świadkiem ciężkiej i ofiarnej pracy wielu pokoleń flisaków. Przyznanie Nagrody Flisaka oznacza, że wielki trud i wysiłek Karoli Skowrońskiej są w Grudziądzu cenione. To wyraz wdzięczności za to wszystko, co przez tak wiele uczyniła dla nas i dla naszej historycznej pamięci.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Grudziądza na czele.
Przypomnijmy, że po raz pierwszy Nagrodę Flisaka przyznano w ubiegłym roku. Otrzymał ją Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego.
Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne